اخبارجهان

اتباع کشور های میزبان مهاجران اوکراینی به مخالفت با آنان ترغیب می شوند

کابل، ۱۲ اسد، باختر
پناهجویان اوکراینی، قربانی تشدید تنش ها و جدال های اطلاع رسانی نادرستی هستند که در کشور های پذیرنده شان به راه افتاده است و مردم این کشورها را به ضدیت با آنان تحریک می کند.
آژانس باختر به نقل از روزنامه گاردین، موسسه خیریه ورلد ویژن گزارش داده است اخبار نادرست و اغراق آمیز در مورد ارائه کمک به پناهجویان در مقایسه با مردم محلی و ارتباط پناهجویان با افراط گرایی سیاسی و جرایم خشونت بار می تواند دلیلی بر قطع شدن روابط آنها با جوامع محلی باشد.
این سازمان بشردوستانه در گزارش خود تاکید کرد که پیام هایی در مخالفت با پناهجویان در رسانه های اجتماعی و رسانه های ویژه در کشورهای همسایه در حال انتشار است.
از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، تقریبا ۸.۸ میلیون نفر که بیشترشان زنان، کودکان و افراد سالمند هستند، اوکراین را ترک و بسیاری به سوی کشورهای هم سرحد مانند رومانیا، مولداوی و پولند نقل مکان کرده اند.
در این گزارش آمده است پیام هایی که می تواند به تنش های ضد مهاجرتی دامن بزند، در رومانیا، مولداوی، پولند و سراسر اروپای مرکزی و شرقی در حال پخش شدن است .
براساس این گزارش، کودکان ممکن است با سواستفاده لسانی و فیزیکی در میان جوامع پناهجو و میزبان و همچنین قاچاق انسان و مواردی دیگر مواجه باشند.
جامعه بین المللی باید همین حالا اقدام کند تا از وخامت اوضاع و تبدیل شدن آن به وضعیتی خطرناک همچون اوضاع لبنان و بنگلادش جلوگیری شود.
چارلز لولی مولف این گزارش و مشاور ارشد ورلد ویژن گفت، انتشار اطلاعات نادرست می تواند نگرش ها را تغییر دهد، اگر به گزارش های غلط امکان ادامه پخش داده شود.
وی افزود، هرچند کمپاین و انتشار اخبار نادرست تاکنون موفقیت آمیز نبوده است اما اگر کنترل نشود، خشم نسبت به پناهجویان می تواند شدت یابد.
در کشورهایی چون لبنان که تعداد قابل توجهی پناهجوی سوری دارد و بنگلادش که اکثر پناهجویان روهینگیایی از میانمار را سکونت داده است، اطلاعات نادرست تا حدی زیادی کنترل نشده و به تشدید تنش دامن زده است.
اما دروغ هایی که در مورد پناهجویان اوکراینی منتشر می شود شامل مبالغه در حمایت مالی از آنها و اطلاعات نادرست در مورد فعالیت های غیرقانونی و ضد اجتماعی است.
لولی همچنین گفت که گزارش های بی اساس درمورد بیرون کردن کودکان محلی از شفاخانه ها و جایگزین کردنشان با کودکان اوکراینی منتشر شده است.
براساس این گزارش، مولداوی به طور خاص این فشار را از زمان شروع جنگ در همسایه اش اوکراین احساس کرده است. این کشور که فقیرترین کشور در اروپاست، حدود ۱۰۰ هزار پناهجو را اسکان داده که بیشترین سرانه در اروپاست.
از جمله این توصیه ها این است که زیرساخت های محلی باید برای همه جوامع بهبود یابد و کمپاین های ترویج همزیستی و آموزش برای پناهجویان و فرصت هایی برای جوامع میزبان و پناهجویان اوکراینی باید رواج داده شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا