(DR)سیاست(DR)اخبار(DR)جامعه

اداره تنظیم امور زندان‌ها: جزای ۲۵۰ زندانی افغان محکوم به اعدام در ایران٬ به حبس مبدل شده است


کابل، ۲۱ اسد، باختر
در ادامه برنامه حساب‌دهی دولت به ملت، امروز اداره تنظیم امور زندان‌ها گزارش فعالیت‌ها و دستاوردهای یک ساله خود را طی یک نشست خبری در مرکز رسانه های حکومت همگانی ساخت.
مسؤلان این نهاد گفتند که در یک سال گذشته 32 هزار زندانی به آنها سپرده شده است که نیمی از آنان با تصامیم محاکم قضایی، اتمام مدت حبس و احکام عالیقدر امیرالمومنین (حفظه الله) آزاد شده‌اند و حدود ۱۶ هزارمحبوس ٬محجوز و متهم در این اداره زندانی هستندکه شامل 16 خارجی به شمول 5 زن میشوند
در گزارش اداره تنظیم امور زندان‌ها همچنین آمده است که در یک سال گذشته یک هزار و ۲۳۰ زندانی افغان از ایران و 3 زندانی از کویت به کشور منتقل شده و در زندان‌های افغانستان به سرمی‌برند وهم‌چنان تلاش برای انتقال زندانیان دیگر افغان ادامه دارد و در نتیجه تلاش های رهبری این اداره، حکم اعدام ۲۵۰ زندانی افغان که در ایران به محکوم شده بودند، به حبس تبدیل شده است.
براساس گزارش اداره تنظیم امور زندان‌ها، به هر زندانی روزانه 120 افغانی برای غذا و نوشیدنی داده می شود، در حالی که پیش از این تنها 58 افغانی داده می شد و همین گونه صدها زندانی در بخش‌های خیاطی، گلدوزی، بوت‌دوزی و موبایل سازی به طور مسلکی آموزش می‌بیند.
سال گذشته به مناسبت ماه مبارک رمضان و عید براساس حکم امیر المؤمنین (حفظ الله) سه هزار و ۸۸۱ زندانی آزاد ودر حبس 981 زندانی دیگر تخفیف داده شد.
بر اساس اطلاعات این اداره، بستگان و دوستان زندانیان می‌توانند دو روز در هفته با زندانیان ملاقات کنند و امکاناتی در زندان ها فراهم شده است که بر اساس آن زندانیان می‌توانند از طریق تلفن مشخص با خانواده خود صحبت کنند.
نباید فراموش کرد که بازنگری در قانون اصلاح زندان‌ها، ایجاد طرح مبارزه با فساد اداری، درمان زودهنگام زندانیان بیمار، ارائه آموزش‌های حرفه‌یی به صدها زندانی و توزیع لباس نظامی به هفت هزار سرباز این نهاد، دستاوردهای مهم این اداره در یک سال اخیر است. ربانی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا