اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

اروپا، دنباله روامریکا در آسیای میانه

 

کابل ۳۰ عقرب  باختر

با تحولات اخیر در اروپای شرقی، کشورهای دیگر اروپایی که بیشتر در محور اتحادیه اروپا قرار دارند،  در صدد نفوذ در آسیای میانه اند؛ برنامه یی که  امریکا قبلا آن را آغاز کرده است.

این درحالی است که اخیرشماری از مقام های ارشد اتحادیه اروپا، سفرهایی به کشور های آسیای میانه داشتند تا در میان این کشور جای پا پیدا کنند و در نهایت بتوانند، کشور های آسیای میانه را ازمحورروسیه خارج کنند.

تارنمای ‹اویل پرایس› نوشته است: همزمان با ادامه جنگ اوکراین و کاهش نفوذ روسیه در منطقه آسیای مرکزی، اروپایی‌ها در این اندیشه هستند که ائتلاف نزدیک تری با کشورهای این منطقه برقرار و مسیرهای تجاری جدیدی را ایجاد کنند.

قبل از این امریکا ، چنین یک برنامه یی را راه اندازی کرده است و بیشتر تلاش داشته تا با کمک های اقتصادی و حتا کمک های نظامی دیدگاه و نظر این کشور ها را که بیشتر تمایل با روسیه دارند و از هر لحاظ وابستگی های گسترده با وارث شوروی سابق دارند ، به طرف خود معطوف دارند.

این رسانه ، به سفر اخیر جوسپ بورل دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا به کشورهای قزاقستان و ازبکستان به منظور دیدار با وزیران خارجه آسیای مرکزی و نیز شرکت در کنفرانسی با هدف تقویت روابط جدید بین اروپا و آسیای مرکزی، اشاره کرده است و گفته است :نماینده ارشد روابط خارجی اتحادیه اروپا، از این رویدادها برای برقراری روابط نزدیک تر اروپا با متحدان سنتی روسیه استفاده کرد.

وی در همایش «اتصال اتحادیه اروپا و کشورهای آسیای مرکزی» گفت داشتن ارتباط و گزینه های ارتباطی خوب است اما وابستگی بیش از حد و فقدان انتخاب، می تواند هزینه داشته باشد.

اویل پرایس به ادامه گفته است: این اظهارات بورل اشاره آشکار، به وابستگی آسیای مرکزی با روسیه بود، اگرچه، همانطور که وی گفت، در مورد امنیت انرژی اروپا نیز صدق می کند.

بورل گفته است: درست مانند ما که بر توسعه اقتدار راهبردی خود متمرکز هستیم،  خواسته شرکای مان را نیز درهمین زمینه به رسمیت می شناسیم. ما به خواسته شرکای خود در آسیای مرکزی برای مخالفت با هر گونه وابستگی به شرکای بین المللی، احترام می گذاریم.

اویل پرایس مدعی شد ، مسکو قبلا روابط و همکاری نزدیک آسیای مرکزی و غرب به ویژه در قزاقستان را مورد انتقاد شدید قرار داده بود و آن را به عنوان وفادار نبودن این کشورها ، در حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین قلمداد کرد. مسکو در ماه جاری، پس از سفر «دونالد لو» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا به آسیای مرکزی و تعهد ۲۵ میلیون دلاری برای تقویت مسیرهای تجاری و جذب سرمایه، بار دیگر نارضایتی خود را نشان داده است.

از دید آگاهان سیاسی، نفوذ امریکا و حالا اتحادیه اروپا درآسیای مرکزی، راه دشواری است و حتی ناممکن است. روسیه این کشور ها را جز منافع حیاتی خود دانسته است و سرحدات اتحادشوروی سابق را ، سرحدات خود می داند و نسبت به هر تحرک در محدوده زون دفاعی خود ، محتاط است و حتی حاضراست وارد جنگ شود ولو هزینه بالا هم داشته باشد؛ تحولات اوکراین ثبوت خوبی در این مورد است.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم به همین موضوع اشاره کرده است و گفته است: خواسته واقعی آمریکا ، بازگرداندن کشورهای وابسته به حوزه نفوذ خود است؛ در حالی که روسیه در مقابل، با کشورهای آسیای مرکزی و مردم آنها با احترام رفتار می کند و خواستار توسعه و رفاه اقتصادی این کشورها است.

اویل پرایس نوشته است: اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی ، علاقه مند به ایجاد مسیر حمل و نقل موسوم به «میدل کوریدور» (راهروی میانه) هستند که روسیه را دور می زند و از دریای خزر عبور می کند، اما رفع موانع ساخت این مسیر، سال ها طول می کشد.

باید گفت که مسئله آسیای میانه،  برای  قدرت های بزرگ ‹شرق و غرب›به عنوان یک مسئله حیاتی مطرح است. با تاسف این کشورها افغانستان را ابزاری برای مقاصد شان می دانند و با بزرگ نمایی مشکلات دراین کشور و گفته های خود ساخته مانند حضور گروه های هراس افگن در افغانستان می کوشند؛  در آسیای میانه خلاامنیتی ایجاد کنند و مداخله و سلطه گرایی شان را توجیه بدارند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا