سیاستاخبارجامعهتبصره و مرور بر مطبوعات

ازدیاد واکنش های مردمی در برابر قلدرگری های امریکا در برابر افغانستان

تبصره
کابل، ۲۰ اسد، باختر
واکنش های مردمی در برابر حمله اخیر هواپیمای بی سرنشین امریکا بر خاک افغانستان بیشتر شده است، وقت آن است که امریکا بیشتر از این قلوب مردم افغانستان را جریحه دار نکند.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ بتاریخ یازدهم اسد، یک منزل مسکونی خالی از سکنه در شهر کابل هدف حمله هوایی هواپیمای بی سرنشین امریکایی قرار گرفت و بعد هم جوبایدن رئیس جمهوری امریکا ادعا کرد که گویا رهبر القاعده در کابل کشته اند.
مقام های امنیتی در کابل تائید کردند که حمله هوایی در ساحه شیرپور کابل صورت گرفته است مگر در محل واقعه جسدی پیدا نشد، در اصل منزل که هدف قرار گرفت خالی از سکنه بود.
این اقدام امریکا به جز تجاوز بر حریم افغانستان و بهانه جویی ها تازه در برابر امارت اسلامی تعریف دیگری شده نمی تواند، اقدامی که واکنش های مردم را در پی داشت و حمله هوایی امریکا به عنوان تجاوز بر خاک افغانستان نکوهش و تقبیح شده است، از روز که هواپیمای امریکایی بر کابل حمله کردند تا امروز تظاهرات زیادی در نکوهش این حمله صورت گرفته است، روز گذشته اتحادیه صرافان و شماری از تجار در کابل و چند ولایت دیگر در اعتراض، به حمله هواپیمای بی‌سرنیشین امریکا تظاهرات کردند و آن را نکوهش کردند، روز جمعه نیز هزاران شهروند کشور بعد از ادای نماز جمعه در کابل، ننگرهار، بادغیس، پکتیکا، لوگر، غور، ننگرهار، لغمان، جوزجان، بلخ، زابل و جا های دیگر با اجتماعات و تظاهرات از امریکا خواستند که به تمامیت ارضی و حریم افغانستان احترام گذارد و از قلدرگری کار نگیرد.
اشتراک کنندگان این تظاهرات، این کار امریکا را خلاف معاهدات بین المللی دانسته و در عین حال نقض سریع توافق دوحه دانستند همچنان از امارت اسلامی خواستند از حریم هوایی و زمینی کشور باید به گونه جدی دفاع کنند، و به کشور هایی که هواپیمای امریکایی با عبور از قلمرو شان وارد حریم هوایی افغانستان شدند نیز هشدار دادند که منعبد متوجه کردار شان با افغانان باشند.
از دید مردم، امریکا با سازماندهی حمله یازده اسد بر کابل ومطرح کردن یک ادعای کاذب در گام نخست تلاش کرده است که محبوبیت از دست رفته بایدن در جامعه امریکا را دو باره ترمیم کنند، بایدن درروز ها و ماه های اخیر به دلیل کار های که در مغایرت به منافع امریکا انجام داده است دیگر محبوبیت گذشته را ندارد و از طرف دیگر انتخابات مقدماتی در امریکا در حال نزدیک شدن است و باید بایدن یک دستآورد برای امریکا داشته باشد.
مردم همچنان به این باور اند که این کار امریکا با دو هدف دنبال شده است،اعتماد از نظام فعلی در افغانستان را کاهش دهند و تعزیرات اقتصادی و انجماد دارایی افغانستان را دوام دهند.
این گفته نمایانگر آن است که امریکا در پی ماجراجویی های تازه در افغانستان است.
مگر مقام های امریکایی باید بدانند که با این ماجراجویی ها، قلوب مردم افغانستان را که بیست سال تمام شاهد حضور نظامی امریکا بودند جریحه دار کرده اند، حضور که مملو از بربریت و رفتاری قرون وسطایی بود.
مردم افغانستان از موضع امارت اسلامی که تاکید دارد، این حمله خلاف حاکمیت ملی افغانستان و توافق‌نامه دوحه بوده است حمایت میکنند،
امارت اسلامی آمریکا را به نقض توافق دوحه متهم می‌کند و در این‌باره می‌گوید«از خاک افغانستان هیچ نوع تهدیدی علیه هیچ کشوری از جمله آمریکا نخواهد شد. امارت اسلامی افغانستان خواهان اجرای توافق دوحه است و نقض این توافق باید پایان یابد.»
امارت اسلامی همچنان تاکید دارد «اگر چنین عملی تکرار شود، مسئولیت هر نوع پیامد آن، متوجه آمریکا خواهد بود»
ضرور است که امریکا واکنش مردم افغانستان در مورد حادثه اخیر را جدی بگیرد و بیشتر از این با مردم افغانستان که در زمان حضور نظامی امریکا مصایب زیادی را متحمل شده اند دشمنی نکند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا