سیاستاخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

از سر گیری پرواز های  خارجی، نشانه یی از بهبود اوضاع در افغانستان است

 

تبصره: کابل، ۱۱ میزان، باختر

از سر گیری پرواز های  شرکت های خارجی به افغانستان، نشانه یی از بهبود اوضاع در این کشور است.

مبصر آژانس باختر مینگارد؛  وزارت ترانسپورت و هوانوردی می‌گوید که شرکت هواپیمایی “فلای دبی” مربوط به امارت متحده عربی، پروازهایش تا یک ماه دیگر به افغانستان  از سر می‌گیرد.

این در حالی است که با استقرار دو باره امارت اسلامی در افغانستان میدان هوایی بین المللی کابل از کار افتاد و دیگر هیچ پروازی از آن انجام نشد.

این مشکل دو دلیل داشت اول این که، نیروهای امریکایی با خروج از افغانستان و با انجام برنامه تخلیه از این کشور٬ تمام امکانات تخنیکی این میدان را به صفر رسانیدند و بخش عمده از تجهیزات تخنیکی آن را تخریب کردند و دیگر این که کشور های بیرونی به دلایل سیاسی و همچنان نبود مصونیت پرواز، از فعالیت شرکت های هوایی شان به سمت افغانستان جلوگیری کردند.

مگر امارت اسلامی افغانستان  در اولین روز ها، کار بازسازی و فعال سازی دو باره میادین هوایی کشور را روی دست گرفت و به کمک تخنیکی یک شرکت قطری، میادین هوایی کشور بخصوص میدان هوایی بین المللی کابل آماده پرواز شد٬ در حال حاضر علاقمندی سفر به افغانستان بیشتر شده میرود اکنون روزانه ۳۰ پرواز به داخل و بیرون از کشور از این میدان  انجام می‌شود.

با آن که شرکت های خارجی پرواز های شان را به افغانستان متوقف کرده بودند اما شرکت هوایی داخلی ولو با امکانات محدود پرواز هایش را به بیرون افغانستان ادامه دادند و  نگذاشتند که خلا و تاخیر در رفت و آمد مسافران به وجود آید.

حالا مسئولین در وزارت ترانسپورت و هوانوردی می‌گویند که شرکت هوایی فلای دبی تا یک ماه دیگر آماده میشود که پرواز های خود به کابل را از سر گیرد، خط هوایی ترکش هم آماده شده است که به کابل رفت و آمد داشته باشد، دو شرکت هوایی ایران، خط هوایی پی آی ای پاکستان و یک شرکت قطری قبل از این، پرواز های شان را به کابل از سر گرفته اند.

یک شرکت هوایی هندی هم گفته است که  از سر گیری پرواز های خود به افغانستان را بررسی میکند.

ازسر گیری پروازهای خارجی به افغانستان در کنار آن که در امر انتقال مسافران به افغانستان و عکس آن سهولت ها را ایجاد میکند سبب بهبود اوضاع اقتصادی کشور نیزمی‌شود.

در گذشته افغانستان  در انتقال اموال تجارتی بخصوص در انتقال میوه تازه به بیرون از افغانستان متکی به ترانسپورت هوایی بود، زیرا پاکستان در ترانزیت و صدور میوه افغانستان مشکل تراشی های زیادی میکرد، مشکل که هنوز هم ادامه دارد و از سر گیری پرواز های خارجی میتواند در احیا دهلیز هوایی نیزموثر باشد.

باید گفت که با ازدیاد پرواز های خارجی به افغانستان، شماری بیشتر از هموطنان ما که در بیثرون از کشور زندگی میکنند، فرصت خواهند یافت که رفت و آمد شان را به کشور از سرگیرند٬ همچنان از سرگیری پرواز های شرکت های خارجی به افغانستان این پیام را میدهد که اوضاع در افغانستان سیر مثبت و فعال دارد و اعتماد نسبت به امارت اسلامی بیشتر شده است. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا