اخبارجهان

اسرائیل اطلاعاتی از وجود گزینه نظامی امریکا علیه ایران دریافت کرده است

کابل، ۶ سنبله، باختر
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل در جریان سفر اخیر خود به واشنگتن، نشانه‌ های مثبتی از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید دریافت کرد که بر مبنای آن، امریکا همزمان با برگزاری مذاکرات هسته‌ یی، در حال توسعه یک گزینه نظامی علیه تهران است.
آژانس باختر به نقل از العربیه به گزارش اکسیوس، گانتز در دیدار با سالیوان، مخالفت اسرائیل با این توافق هسته ‌یی را یاد آوری کرده و بر نیاز واشنگتن به یک تهدید نظامی معتبر علیه ایران تأکید کرده است.
دو طرف درباره احتمال احیای توافق هسته ‌یی برجام و فعالیت ‌های منطقه‌ یی ایران رایزنی کردند.
بر اساس گزارش آکسیوس، یک مقام نظامی اسرائیلی در این زمینه گفته است، هنگامی که گانتز در این دیدار سالیوان را تحت ‌فشار قرار داد، وزیر دفاع اسرائیل نشانه‌ های مثبتی درباره یک گزینه نظامی احتمالی از سوی امریکا دریافت کرد.
این مقام اسرائیلی توضیح بیشتری درباره این گزینه نظامی ارائه ندارد، اما افزود، ما احساس می‌ کنیم مسیری برای تعمیق و تقویت توانایی ‌ها علیه ایران وجود دارد و امریکایی‌ ها عمیقاً متوجه می ‌شوند که این تهدید نظامی به ایرانی ‌ها انگیزه‌ می‌ دهد تا درباره توافق هسته‌ یی، بیشتر عمل‌ گرا باشد.
اکسیوس به نقل از این مقام اسرائیلی افزوده است، اگر واشینگتن و تهران به توافق هسته یی دست پیدا کنند، وجود یک تهدید نظامی معتبر علیه ایران از سوی امریکا، از اهمیت بالایی برخوردار است.
این مقام اسرائیلی در ادامه تأکید کرد، حتی اگر برجام احیا شود، اسرائیل به حق برای آزادی عمل علیه ایران پایبند است.
گانتز در جریان دیدار خود با سالیوان، به گونه یی متوجه شد که دولت بایدن برای تصمیم‌ گیری در قبال توافق هسته ‌یی با ایران، هیچ تاریخی را به عنوان ضرب الاجل تعیین نکرده است.
او در ادامه گفت، این یک توافق انجام ‌شده نیست، اسرائیل هنوز فرصت زیادی برای اعمال یک تغییر و حتی تلاش برای ایجاد یک توافق طولانی‌ تر و قوی ‌تر می ‌بیند.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا