سیاستاخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

اسلام آباد برای ترانزیت کالا های افغانی سهولت ایجاد میکند

تبصره: کابل، ۱۷ سنبله، باختر
پاکستان در امر تجارت و ترانزیت با افغانستان روحیه همکاری را اختیار کرده است و این برای رشد تجارت و تقویت همکاری ترانزیتی میان دو کشور یک امر مفید است.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ حکومت پاکستان لایحه تازه را تصویب کرده است که سهولت های را در ترانزیت افغانستان ایجاد میکند.
منابع در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغاانستان می‌گویند که اسلام‌آباد لایحه‌ یی را تصویب کرده است که بربنیاد آن در ترانزیت افغانستان سهولت ایجاد خواهد شد.
بربنیاد این لایحه، افغانستان می‌تواند کانتینرهای کالاهای تجاری خود را در بندرهای پاکستان تبدیل کند که این کار هزینه انتقال کالاها را کاهش می‌دهد و تجار وادار به پرداخت جریمه نخواهند شد.
پیش از این تجار افغان به دلیل بسته شدن راه در پاکستان، همواره از رهگذر کرایه کانتینرها میلیون‌ها دالر زیان دیده اند.٬ لایحه جدید یک گام مثبت بسوی تقویت تجارت میان افغانستان و پاکستان است که تجار هر دو کشور از آن استقبال کرده اند.
افغانستان بیشترین کالاهای صادراتی‌اش را به پاکستان و یا از راه پاکستان به دیگر کشورها انتقال می‌دهد که در گذشته به دلیل ایجاد مشکلات در ساحه ترانزیت و خدمات گمرگی٬ تجار ما آسیب های مالی زیادی را متقبل شده اند٬ حتی میتوان گفت که تجارت و ترانزیت در مسیر پاکستان بیشتر با مسایل سیاسی محاسبه شده است و این ضربه یی برای تجارت میان دو کشور بوده است.
تجارت یک امر غیر سیاسی است که بیشتر روی منافع اقتصادی محاسبه میشود و دیدگاه سیاسی در آن جا ندارد این یک واقعیت است که روابط تجاری بر اساس منافع دوجانبه، همکاری و فرصت‌های اقتصادی بیشتر به نفع شهروندان کشور ها ما بنا میشود که نباید آن را با دیدگاه تنگ و تاریک سیاسی محاسبه کرد.
در گذشته ایجاد مشکلات در مسیر ترانزیت امتعه افغانی و یا هم ایجاد مشکلات در زمان فصل جمعآوری میوه باعث شده است که بسیاری از اقلام صادراتی افغانستان که شامل میوه و ترکاری میشد به دلایل تاخیر در انتقال فاسد شود و از این رهگذر تجار افغان زیان های هنگفتی را متحمل شوند
چنین یک موضع گیری به جز از کاهش تبادلات تجاری و زیان های اقتصادی پیامدی دیگری ندارد٬ خوشی در این است که پاکستانی هم به همین نتیجه رسیده اند و تجارت و ترانزیت را با زاویه منفعتی آن به سود دو جانبه محاسبه میکنند و این برای ادامه همکاری های تجاری و اقتصادی برای دو کشور یک خبر خوش است. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا