اخبارجهان

اظهارات بایدن در باره دفاع از تایوان برای قصر سفید مشکل ایجاد کرد

کابل، ۲۸ سنبله، باختر
جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، در یک مصاحبه تلویزیونی دو بار به این سوال که آیا در صورت حمله نظامی چین به تایوان، امریکا از تایوان دفاع خواهد کرد، پاسخ مثبت داد. اما ساعتی بعد قصر سفید این اظهارنظر را رد کرد.
آژانس باختر به نقل از دویچه وله، یکشنبه ۱۸ سپتامبر، جو بایدن رییس جمهور امریکا در یک مصاحبه تلویزیونی با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه تلویزیونی سی ‌بی ‌اس در جواب خبرنگار این شبکه در این باره که در صورت حمله چین به تایوان، آیا امریکا از تایوان حمایت نظامی خواهد کرد یا نه، دو بار جواب مثبت داد.
اما قصر سفید بعد از این مصاحبه تصریح کرده که سیاست امریکا تغییر نکرده و امریکا رسما نمی ‌گوید که آیا از تایوان دفاع نظامی خواهد کرد یا نه.
در ماه می سال جاری بایدن در سفری که به جاپان داشت گفت امریکا موظف است در صورت حمله از تایوان دفاع کند. اما چندی بعد او تاکید کرد که سیاست امریکا در قبال چین و تایوان تغییر نکرده و همان راهبرد دو پهلو است.
بیچینگ تایوان را بخشی از خاک خود می ‌داند و بارها تصریح کرده که حتی اگر لازم باشد با حمله نظامی این جزیره را به چین متصل می ‌کند.
امریکا متعهد به توانمند سازی دفاعی تایوان است و تا کنون نیز این کار را با ارسال سلاح انجام داده است.
اما واشنگتن این پرسش را که آیا در صورت حمله چین به تایوان وارد این جنگ می ‌شود یا نه، بی پاسخ گذاشته چرا که بیجینگ چنین چیزی را نقض خط مشی چین واحد قلمداد می ‌کند.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا