اخبارصحت

افزایش واقعات تب دنگی در ننگرهار / مردم: مقام‌های صحی باید برای مهار آن اقدام کنند

کابل،17 اسد ،باختر
بیماری تب دنگی در ولایت ننگرهار در حالی شیوع است علایم این بیماری استفراغ، درد عضلات و چشم دردی است که ازپشه وحشرات دیگر به انسان سرایت میکند.
به گزارش آژانس خبری باختر؛ بر اساس پژوهش‌های سازمان جهانی صحت، پیش‌گیری بهترین راه برای کاهش تاثیرات این بیماری است، زیرا درمان مشخصی برای آن وجود ندارد.
به گفته این سازمان بهترین راه ها برای جلوگیری از شیوع این بیماری، جلوگیری از تخمه گذاری پشه، از بین بردن آب‌های ایستاده، استفاده از پشه خانه‌ها در مناطقی که پشه وجود دارد، افزایش آگاهی عامه در رابطه به تب دنگی و چگونگی پیش‌گیری از آن و استفاده از حشره کش می‌باشند.
با این‌حال، وزارت صحت عامهٔ می‌گوید، این بیماری نسبت به سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است.
شرافت زمان، سخنگوی این وزارت میگوید: “سال گذشته نزدیک به ۱۷۰۰ واقعات تب دنگی را داشتیم، اما سال روان نزدیک به ۷۰ واقعه داریم که آن هم تنها در ولایت ننگرهار است و در دیگر ولایات این بیماری وجود ندارد.”
آقای زمان می‌گوید، آمادگی کامل برای مهار این بیماری دارند.
پیش از این سازمان جهانی صحت به تاریخ 13 اسد گزارش داده بود که تنها در ولایت ننگرهار، ۶۴ واقعۀ این بیماری بین 22 جوزا تا هفتم ماه اسد گزارش شده است.
به گزارش این سازمان، از این میان ۴۷ زن و شماری هم دختران بالای ۵ سال هستند.
در این گزارش به نقل از داکتر لو دپنگ، نمایندۀ سازمان جهانی صحت در افغانستان گفته شده است که بنا بر نا امنی‌ها، مصیبت‌های طبیعی و شیوع بیماری‌ها، افغانستان با مشکلات بشری پیچیدۀ اضطراری دست و پنجه نرم می‌کند. رخشانه علوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا