اخبارجامعهصحت

افغانستان به محو پولیو نزدیک شده است

کابل، ۲۵ اسد، باختر
منابع وابسته به سازمان ملل متحد در کابل اعلام داشته اند که واقعات پولیو در افغانستان در جریان یک سال گذشته به پائین ترین سطح آن رسیده است .
دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) امروز با نشر گزارشی گفته است که ثبت واقعات مثبت پولیو برای نخستین بار در طول تاریخ، در سال ۲۰۲۲ در افغانستان به یک مورد کاهش یافته است در حالی که رویداد های مثبت پولیو در سال ۲۰۲۱ چهار مورد و در سال ۲۰۲۰، ۵۶ مورد بوده است‌.
اوچا از سرگیری کمپاین سراسری واکسیناسیون فلج اطفال برای پوشش ۹٫۹ میلیون کودک در سال جاری، گام حیاتی برای مبارزه با این مرض مهلک بوده و افغانستان فرصت فوق‌العاده برای پایان دادن به پولیو را در اختیار دارد.
اوچا گفته است بررسی تیم ۱۶ نفره از سیستم نظارت بر فلج کودکان در ۲۵ ولایت افغانستان، نشان داده است که احتمال انتقال ویروس فلج اطفال بسیار کم است.
اوچا گفته است دسترسی به همه نقاط افغانستان و اجرای برنامه های سراسری برای محو پولیو با دستآود بوده است اما در عین‌ حال خطر تجدید حیات ویروس همچنان وجود دارد.
اوچا همچنان گفته است: این دستاورد در بدل جان هشت کارمند تطبیق پولیو، به‌ شمول چهار کارمند زن، به دست آمده که در پی یک حمله در ماه فبروری سال جاری کشته شدند.
دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد از نزدیک شدن افغانستان به محو پولیو خبر خوشبین است اما این نهاد هفته پیش از شیوع و گسترش بیماری‌های جدید مانند، کولرا، سرخکان، تب دنگی و کنگو در سال جاری در کشور هشدار داده بود.
باید گفت که افغانستان و پاکستان تنها کشور های در جهان اند که شاهد حضور پولیو اند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا