اخبارجهان

امریکا استفادۀ واکسین جانسن ایند جانسن را تعلیق کرد

واشنگتن/ وی او ای/25 حمل/باختر

مقامات صحی فدرال در امریکا پس از دریافت گزارش‌ها مبنی بر لخته شدن خطر ناک خون به دنبال تلقیح واکسین جانسن ایند جانسن، خواستار تعلیق تطبیق آن شدند.

مرکز وقایه و کنترول امراض و ادارهٔ غذا و دوای امریکا روز سه شنبه با صدور بیانیۀ مشترک اعلام کردند که در حال بررسی شش مورد “لخته شدن نادر و شدید خون” نزد بیمارانی اند که واکسین جانسن ایند جانسن را دریافت کرده اند.

هر شش مورد لخته شدن خود نزد زنان بین ۱۸ تا ۴۸ ساله پس از شش الی ۱۳ روز از تطبیق واکسین یک دوزۀ جانسن ایند جانسن بروز کرده است.

تاکنون در امریکا ۶.۸ میلیون دوز این واکسین تطبیق شده است.

براساس گزارش نیویارک تایمز، تاکنون یک زن درنتیجهٔ لخته شدن خون درگذشته است و یک زن در ایالت نبراسکا در وضعیت بحرانی در شفاخانه بستری است.

مرکز وقایه و کنترول امراض امریکا می‌گوید که “غرض بررسی بیشتر و ارزیابی اهمیت این موارد” امروز نشست اضطراری کمیته‌ مشورتی را برگزار خواهد کرد.

افرادی که برای دریافت واکسین جانسن ایند جانسن وقت گرفته بودند، واکسین فایزر و مودرنا دریافت خواهند کرد

پیش از این، موارد لخته شدن خون پس از دریافت واکسین استرازینیکا نیز گزارش شده بود.

چندین کشور پس از آن که ادارهٔ داروی اروپا رابطه بین واکسین استرازینیکا و لخته شدن نادر، اما کشندهٔ خون را تایید کرد، دستورالعمل‌های جدیدی را در مورد استفاده از این واکسین صادر کردند.

پس از واکسین‌های فایرز-بیوان‌تک و مودرنا، این سومین واکسینی است که برای جلوگیری از ابتلا به کووید۱۹ منظوری ادارۀ غذا و دوای امریکا را دریافت کرده است.

واکسین ویروس کرونا شرکت جانسن ایند جانسن فقط در یک دوز تطبیق می‌شود در حالی که سایر واکسین‌ها در دوز تطبیق می‌ شود.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا