اخبارجهان

امریکا مخالف پیوستن زود هنگام اوکراین به ناتو است

کابل، ۹ میزان، باختر
مشاور امنیت ملی قصر سفید تاکید کرده که بررسی درخواست عضویت اوکراین در ناتو باید به زمان دیگری موکول شود.
آژانس باختر به نقل از تاس، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید، در نشست خبری خود در مورد تصمیم کییف برای ارائه درخواست سریع پیوستن به ناتو گفت، امریکا معتقد است که درخواست اوکراین برای عضویت در ناتو باید در زمان دیگری مورد بررسی قرار گیرد.
سالیوان خاطرنشان کرد، امریکا برای دهه ‌ها اعلان کرده که ما از سیاست درهای باز برای ناتو حمایت می ‌کنیم و هر تصمیمی در مورد عضویت در ناتو بین ۳۰ متحد و کشورهایی است که مایل به عضویت هستند، اما در حال حاضر، دیدگاه ما این است که بهترین راه برای حمایت از اوکراین از طریق حمایت عملی و روی زمین است و روند عضویت در ناتو از مسیر بروکسل باید در زمان دیگری پیگیری شود.
از سوی دیگر رهبر جنبش پنج ستاره ایتالیا و صدر اعظم سابق این کشور، جوزپه کونته هشدار داد که درخواست کییف برای عضویت سریع در ناتو ممکن است منجر به مشارکت کامل همه متحدان ناتو در درگیری در اوکراین شود. به گفته کونته، استراتیژی که اتحاد ناتو دنبال می‌ کند، منجر به تشدید تنش می ‌شود که خطر خارج شدن اوضاع از کنترول را هم دارد.
همچنین آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان در گفتگویی با احتیاط درباره تصمیم اوکراین برای عضویت سریع در ناتو اظهار نظر کرد و گفت، ما حتی با ارائه تسلیحات سنگین به حمایت از اوکراین ادامه می ‌دهیم، اما همزمان همه تلاش خود را برای جلوگیری از کشیده شدن ناتو به میدان جنگ در اوکراین بکار می‌ بندیم.
همزمان، دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه درخواست رئیس جمهور اوکراین برای پیوستن فوری اوکراین به ناتو را یک درخواست اوکراینی برای تسریع در وقوع جنگ جهانی سوم دانست.
در همین رابطه، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به درخواست زلنسکی برای پیوستن اوکراین به ناتو گفت، امروز هر کسی راه خود را انتخاب کرده است.
قصابان، قاتلان زنان و کودکان، در زباله ‌دانی ناتو هستند. ما در آینده هستیم. آیا دشوار خواهد بود؟ بله، زیرا همیشه حرکت در مسیر به طرف پایین آسان ‌تر از رفتن به طرف بالا است.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا