(DR)اخبار(DR)امنیت(DR)جامعه

اوچا؛ شورای امنیت در مورد حفاظت افغانان در برابرماین‌بحث خواهد کرد


کابل، ۲ جوزا، باختر
دفتر هماهنگی سازمان ملل متحد ‹ اوچا› میگوید: شورای امنیت این سازمان نشستی را در مورد حفاظت افغانان در برابرماین‌ برگزار خواهد کرد.
این سازمان روز دوشنبه اول جوزا، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این نشست به مناسبت “هفته حفاظت از غیرنظامیان” برگزار می‌شود.
این در حالی است که افغانستان بیشترین کشتزار ماین را دارد و تقریبا همه روز از واقعات ناگوار انفجار ماین ومواد منفلق نا شده دیگر اخباری منتشر میشود٬ ماین وموادی که از جریان جنگ های گذشته باقی مانده است و بیشتر روستانیشنان وکودکان قربانی آن اند.
اوچا خاطر نشان کرده که در سال 2022 میلادی بیش از 700 کودک در افغانستان بر اثر انفجار ماین، بقایای مواد منفجره کشته شده‌اند که به‌طور متوسط روزانه دو کودک می‌شود.
سازمان ملل در گذشته تمویل کننده اصلی برنامه ماین روبی در افغانستان بود مگر حالا کمک های این سازمان در این بخش تا حدی زیادی کاهش یافته است. در حالی ماین ومواد منفلق ناشده که بازمانده های جنگ های گذشته اند همچنان از افغانان قربانی میگیرد.
امید میرود که در نشست شورای امنیت سازمان ملل که به زودی روی حفاظت افغانان در برابر ماین ومهمات منفلق ناشده دیگر برگزار خواهد شد٬ اعضای شورای امنیت این سازمان روی تمویل موسسات ماین روبی در افغانستان توافق کنند.ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا