اخبارجهان

ایران: از اسراییل برای حمله بر پایگاه هسته‌یی نطنز انتقام می‌گیریم

تهران/ وی او ای/ ۲۴حمل/ باختر

ایران، اسراییل را به حملهٔ روز گذشته به تاسیسات هسته‌یی نطنز متهم کرد و هشدار داد که “در زمان مناسب” انتقام آن را خواهد گرفت.

دو روز قبل انفجاری در تاسیسات هسته‌یی نطنز در نزدیک تهران صورت گرفت و ایران آن را مرتبط با “تروریزم” دانست. به گفتۀ مقامات، این حادثه تلفات انسانی و آلودگی رادیواکتیف به همراه نداشته است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبرنگاران گفت که این حمله کار اسراییل است.

او گفت: “البته که اسراییل با این عمل خود تلاش کرده است از مردم ایران برای حوصله‌مندی‌شان در رابطه به برداشته شدن تحریمات انتقام بگیرد. اگر هدف آنان ایجاد مزاحمت در راه برداشته شدن تحریمات باشد، یقیناً که به هدف خود نخواهند رسید.”

ایران در گذشته نیز ادارهٔ استخبارات اسراییل را به حمله به تاسیسات هسته‌ یی خود متهم کرده است.

حادثهٔ اخیر در تاسیسات هسته‌یی نطنز در حالی اتفاق می‌افتد که تلاش‌ها برای بازگرداندن امریکا و ایران به توافقنامهٔ هسته‌یی سال ۲۰۱۵ جریان دارد و قرار است گفت وگوهای قدرت‌های جهان در ویانا در این رابطه همین هفته از سر گرفته شود.

لوید آستن، وزیر دفاع امریکا دیروز گفت که از گزارش‌ها در مورد تاسیسات نطنز آگاهی دارد، اما او افزود که تلاش‌ها برای تعامل از طریق دیپلماسی با ایران ادامه خواهد داشت.

اسراییل از مخالفان سرسخت این توافقنامه است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته است که ایران اجازه نخواهد داد این حمله روی گفت وگوهای ویانا تاثیر بگذارد.

در همین حال، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع استخباراتی گزارش کرد که انفجار اخیر در تاسیسات هسته‌ یی نطنز، برنامهٔ غنی‌سازی یورانیم ایران را احتمالاً برای بیش از نه ماه مختل کرده است.

اسراییل مسولیت این حمله را نپذیرفته است، اما رسانه‌های اسراییلی گزارش کرده اند که آن کشور احتمالاً در عقب این حمله باشد. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا