اخبارسیاستاقتصادTOP

با امضاء تفاهمنامه جدید میان افغانستان و ازبکستان، روند انتقالات از مسیر حیرتان – مزارشریف، از سر گرفته می شود

کابل، ۱۳ دلو، باختر
اداره خط آهن افغانستان می‌گوید که پس از امضاء تفاهمنامه میان افغانستان و ازبکستان، روند انتقالات از مسیر حیرتان – مزارشریف، از سر گرفته خواهد شد.
به گزارش آژانس باختر؛ این اداره امروز، در مورد توقف موقت روند انتقالات از طریق خط آهن حیرتان وضاحت داده و گفته است: چنانچه هموطنان به خصوص تاجران ولایت‌های شمالی در جریان هستند، اداره خط آهن افغانستان از سه ماه بدین سو مصروف انتقال مدیریت وافغانی سازی تمام امور خط آهن حیرتان – مزارشریف، است که برای انتقال این روند، هیئت از اداره‌های امارتی از جانب مقام ریاست الوزرای امارت اسلامی توظیف شده است.
گفته شده است که این هیئت ،با جانب ازبکستان نشست‌های متعدد آنلاین و حضوری را انجام داده و در کل موافقه بر انتقال روند از سوی ازبکستان صورت گرفته است.
بر اساس معلومات اداره خط آهن؛ در جریان آخرین سفر هیئت متذکره پلان عمل (اکشن پلان) برای انتقال این پروسه ترتیبات گرفته شده است که بر اساس آن باید تا ۳۱ جنوری ۲۰۲۳ روند انتقال تکمیل و روی یک تفاهمنامه بدون چند فعالیت محدود، تمامی امور خط آهن توسط اداره خط آهن افغانستان اجرا شود.
به گفته اداره یاد شده؛ روی همین تفاهمنامه بحث‌های مفصل میان افغانستان و ازبکستان صورت گرفته است و قرار است که تا دو روز آینده، هیئت افغان به ازبکستان سفر کند و این تفاهمنامه را نهایی و امضاء کند که متصل به آن روند انتقالات از مسیر حیرتان – مزارشریف، دوباره آغاز خواهد شد.
اداره خط آهن افغانستان، به هموطنان به خصوص تاجران اطمینان داده است که این اداره آمادگی کامل برای اجرا و پیش برد تمامی امور خط آهن حیرتان – مزارشریف را دارد و سعی می‌ورزد که روند انتقالات از این مسیر از سر گرفته شود.
این اداره هم‌چنان، از تاجران خواسته است که جهت انتقال اموال تجارتی شان که انتقال آن عاجل بوده و نیازمندی بیشتر دارد؛ سهولت‌های لازم در مسیر خط آهن آقینه – اندخوی مهیا شده و می‌توانند، به گونه عادی اموال خود را از این مسیر انتقال بدهند.وهاج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا