اخبارآموزش

برگزاری جلسه مشورتی شورای علمای هرات با مسئولان پوهنتون ها

شهرهرات، 12 اسد، باختر
شورای علمای هرات با مسئولان پوهنتون های دولتی وخصوصی جلسۀ مشورتی برگزارکرد.
این جلسه با حضورداشت شیخ‌الحدیث والتفسیر محمد بشر حلیمی رئیس شورای علمای هرات، پوهندوی عبدالعزیزنعمانی رئیس پوهنتون هرات، مولوی منت الله آخندزاده نمایندۀ فوق العادۀ وزارت تحصیلات عالی درهرات و معاون مالی و اداری پوهنتون هرات، شیخ‌الحدیث والتفسیرعبدالحمید معاون شورای علما و جمعی از علمای کرام، رؤسا و استادان پوهنحی‌های پوهنتون، پوهنتونها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی ولایت هرات در سالون کنفرانس‌ های مقام ولایت به هدف اصل وحدت نظر و همکاری میان مراکز آموزش علوم دینی و پوهنتون ها و چگونگی تحقق این امر مهم برگزار شد.
شیخ‌الحدیث و التفسیر مولوی محمد بشر حلیمی رئیس شورای علما سخنانی پیرامون ضرورت تقارب دیدگاه‌ها و افکار اهل مدارس دینی و استادان پوهنتون‌ها ایراد کرد.
در ادامه، پوهندوی مولوی عبدالعزیز نعمانی رئیس پوهنتون هرات با غنیمت شمردن فرصت استقلال و حاکمیت نظام اسلامی، علمای کرام و استادان را بر رعایت و توجه به نیازهای معنوی و مادی مردم در حیات فردی و اجتماعی تشویق نموده بر ضرورت تشخیص علمی عوامل فاصله میان مدارس دینی و پوهنتون ها و سنجش راه حل ها تاکید کرد.
سپس پوهنمل محمود شفیق استاد پوهنحی شرعیات پوهنتون هرات نیز بر ضرورت و اهمیت علم، ادیان و ابدان اشاره نموده و در مورد جامعیت و کمالیت دین اسلام صحبت کرد.
بعداً حاجی خلیفه صاحب مولوی عبدالقدوس بر اهمیت آموزش عقیدتی و تربیه سالم بیانات عالمانۀ خویش را ابراز کرد.
در ادامه پوهاند محمد ناصر رهیاب رئیس پوهنتون خصوصی غالب و استاد رحیمی معاون علمی پوهنتون جامی بر اهمیت ارتباطات و ضرورت آن صحبت نموده و اعلان همکاری همه جانبه کردند.
سپس شیخ‌الحدیث والتفسیر عبدالحمید معاون شورای علما بر ضرورت وحدت نظر، نیاز و اهمیت ارتباطات اهل مدارس دینی و پوهنتون‌ها تأکید کرده و اعلان همکاری همه جانبه نمود. معاون شورای علما ضمن توجه به امور توحید افکار و عقاید در محوریت مذهب حنفی، پیرامون برگزاری محافل علمی-اکادمیک و حمایت همه جانبه از نظام اسلامی نیز صحبت کرد.
همچنان پوهنوال محمد ناصر معین رئیس پوهنحی اقتصاد پوهنتون هرات نیز پیرامون اهمیت فراگیری علم و احیای تمدن اسلامی صحبت نموده از مسئولان امارت اسلامی افغانستان در امر رسیدگی و توجه بیشتر به ضرورت دانش تقاضای همکاری کرد.ختم/ابوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا