(DR)اخبار(DR)جهان

بریتانیا برنامه استقرار صد ها مهاجر را در یک کشتی عظیم آغاز کرد

کابل  ۱۷  اسد  باختر

دولت بریتانیا از دیروز برنامه استقرار صد ها  پناهجو را  در کشتی عظیم «بیبی استکهلم» موسوم به «زندان شناور» آغاز کرد.

متخصصین اطفای در بریتانیا این کار دولت آٖنکشور را تله مرگ نامیده اند و از عواقب آن هشدار داده اند.

بر اساس طرح دولت بریتانیا، کشتی «بیبی استکهلم» با ۲۲۲ اتاق‌ کوچک به خانه موقت ۵۰۰ پناهجو تبدیل خواهد شد که منتظر نتیجه پرونده مهاجرتی‌شان هستند٬ این شناور در بندر پورتلند انگستان پهلو گرفته است.

بیشترین کسانی که باید در شناور مرگ اسکان داده شوند پناهجویان افغان اند٬ این در حالی است که دولت بریتانیا دستور اخراج صد ها پناهجو افغان را که از دو سال به اینطرف در هوتل ها اقامت داشتند صادر کرده است

خبر استقرار پناهجویان در این کشتی همانند خبر تصویب لایحه مهار پناهجویان غیرقانونی در پارلمان بریتانیا با انتقادهای گسترده نهادهای بین‌المللی همراه شده است

از این شناور در سی سال گذشته برای اسکان استفاده شده است. قرار است پانصد مرد بین ۱۸ تا ۶۵ سال در این شناور اسکان داده شوند.

اتحادیه آتش‌نشانان بریتانیا گفته است که ظرفیت این شناور از دوصد به پانصد نفر افزایش یافته و آن را «یک تله مرگ بالقوه» خوانده است.

اما دولت بریتانیا این گزارش را سیاسی خوانده و کشتی را ایمن دانسته است ما  اتحادیه آتش‌نشانان گفته است که ارزیابی آنان تخصصی است.

تقریبا سه هفته پیش به خبرنگاران اجازه داده شد از این شناور بازدید کنند که اتاق تماشای تلویزیون، محل نیایش و عبادت، استخر و سالون ورزش و دو محوطه رو باز در وسط شناور دارد. نهاهای حقوق بشر این طرح را «غیرانسانی» خوانده‌اند.

دولت می‌گوید برای کاهش هزینه اسکان پناهجویان در هوتل، شش میلیون پوند، این کار را کرده است. نهادهای حقوق بشر می‌گویند با در نظر گرفتن تمام هزینه‌ها این طرح باعث صرفه‌جویی نمی‌شود٬مردم محلی هم در برابر این تصمیم اعتراض کرده‌اند.

بیشتر پناهجویان در بریتانیا از کشور های آلبانیا، افغانستان، هند، ایران و عراق اند. ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا