اخبارفرهنگ

بزرگداشت از سالروز رحلت پیامبر بزرگ اسلام و نواسه‌ی بزرگ آن حضرت در بامیان

شهربامیان 3 میزان باختر
از سالروز رحلت جانگداز پیامبر نور، رحمت و مهربانی(ص) و نواسه‌ی بزرگش حضرت امام حسن مجتبی(ع) امروز در مسجد جامع رهبر شهید مرکز بامیان تجلیل و بزرگداشت به عمل آمد.
این برنامه از سوی بازاریان بامیان و نمایندگان مراجع تقلید در بامیان ترتیب داده شده بود.
مولوی سیف‌الرحمن محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان در این مراسم بزرگداشت گفت: تمام نعت‌ها و مدایح که در مدح و صفت شخصیت پیامبر رحمت و مهربانی (ص) بیان شده به این بیان الهی نمی‌رسد که خدواند در توصیف پیامبر می‌فرماید که ” وَإِنَّکَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ” همانا ما تو را با اخلاق نیکو آفریده‌ایم.
وی افزود: که تمام این خوبی‌ها و اخلاق نیکو را خداوند برای پیامبر گرامی اسلام عطا نموده است و بر ما امت مسلمه لازم است تا خود را مورد قضاوت قرار دهیم که برای دین پیامبر مان چه کرده‌ایم، چقدر از اخلاق عظیم آن حضرت بهره برده‌ایم.
وی اضافه نمود که اگر اخلاق حسنه پیامبر گرامی اسلام نمی‌بود آیا سلمان از فارس، صهیب از روم و یک غلام حبشی از حبش برای پیشرفت دیانت آن حضرت تلاش می‌نمود؟.
وی از مردم مومن و مسلمان کشور خواست که فریب دسیسه‌های بیگانگان را نخورند و اتحاد و اخوت خویش را از دست نداده، دست به دست هم بدهند و متحدانه برای پیشرفت کشور شان سعی و تلاش کنند.
استاد دانش نماینده‌ی دفتر آیت‌الله فیاض روحانی برجسته در بامیان طی سخنرانی در باره‌ی سیره‌ی حضرت پیامبر گرامی اسلام(ص) گفت: خداوند در قرآن کریم به پیامبر گرامی اسلام می‌فرماید شب را برای عبادت بلند شو و مهم‌ترین سیره‌ی پیامبر که به ما رسیده‌است تهجد و عبادت است.
حجت‌الاسلام و المسلمین نعمت‌الله صادقی مسئول فرهنگی و عضو دفتر آیت‌الله محقق کابلی نیز در این مجلس ضمن عرض تسلیت این مناسبت گفت: پیامبر گرامی اسلام رحمت الهی است و رحمت او از رحمت خداوند رحمان سرچشمه گرفته است.
وی با نقل یک واقعه‌ی تاریخی یاد آور شد که در جنگ احد جمعی از سربازان اسلام با فریب خوردن صحنه‌ی حساس جنگی را رها می‌کند که باعث می‌شود در این حادثه دندان‌های مبارکش می‌شکند و صورتش توسط سنگ مجروح می‌شود و کاکای دلیر پیامبر رحمت حضرت حمزه سیدالشهدا شهید می‌شود؛ کسانی‌که تمرد و سرکشی نموده بودند و از پیامبر نافرمانی کرده بودند و باعث شده بودند که هفتاد تن از بهترین یاران آن حضرت شهید شوند، شاید منتظر عقوبت شدید پیامبر بودند؛ اما پیامبر با آنان به مهربانی رفتار می‌کند.
به همین اساس آیه‌ی مبارکه‌‌ی قرآن نازل می‌شود که مضمون آیه این است که اگر تو بر این مردان رحمت نمی‌کردی و بر آنان غیظ می‌کردی این افراد از کنار تان پراگنده می‌شدند.
در لابلای این برنامه مداحان به مدح و ثنای پیامبر عصمت و رحمت مداحی کرده و نعت خواندند.
در پایان مجلس مذکور توسط دعاییه آقای احمدی رییس شورای علمای بامیان به پایان رسید.ختم/ابوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا