سیاستاخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

بشر نورزی آزاد شد، زور نمی تواند صدای حق و آزادی را خاموش کند

تبصره: کابل، ۲۸ سنبله، باختر
هفده سال زندان برای بشر نورزی، نمونه از ظلم و تعهدی است که افغانان به جرم وطن دوستی آن را متحمل شدند.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ بشر نورزی یک عضوی ارشد امارت اسلامی افغانستان که هفده سال را در یک زندان امریکا سپری کرد، از بند آزاد و امروز با خانواده اش در افغانستان یکجا شد.
بشر نورزی در سال ۲۰۰۵ برای گفتگو صلح میان امریکا و امارت اسلامی از دبی به نیویارک سفر کرد مگر خلاف تعهدات و خلاف معیارهای اخلاقی به حبس ابد محکوم شد.
مقام های امریکایی که در ابتدا او را برای انجام یک ماموریت صلح جویانه دعودت کرده بودند، با بهتان و اتهام نا موجه او به جرم قاچاق مواد مخدر زندانی کردند، بشر نورزی که در کنار آن که یک فعال امارت اسلامی بود به تجارت نیز مصروف بود و مجبور شد که هفده سال از عمر خود را به اساس یک بهتان و اتهام نا روا صرف زندان کند.
آنچه بر سر این شهروند افغان گذشت نمونه از ظلم و تعهدی است که افغانان آن را متحمل شدند، سرنوشت بشر نورزی٬ حکایه گر سرنوشتی است که صد ها افغان به دلایل ناموجه و جرم وطن دوستی در گوانتانامو و زندان های دیگر امریکا متحمل زندان شدند و آن را سپری کردند.
آزاد شدن بشر نورزی نمی تواند انجام کار باشد زندانیان دیگری نیز در گوانتانامو و زندان های دیگر امریکا وجود دارند که بدون کدام جرم همچنان در قید اند که باید آزاد شوند.
امریکا با زندانی کردن بشر نورزی در حالی که او را برای انجام گفتگو های صلح دعوت کرده بودند، نه تنها از معیاری های اخلاقی عبور کردند بل به ارزش های حقوق بشری که خود نعره حمایت از آن را سر می دهد پشت کردند و عملا نشان دادند که در برنامه های استخباراتی و منافع راهبردی شان چنین مولفه ها بی ارزش است.
سرنوشت بشر نورزی و یکجا شدن او با کشور و خانواده اش نشان میدهد که ظلم و عدول از معیارهای انسانی دایمی بوده نمی تواند، نورزی با وجود آن که حکم حبس ابد را دریافت کرده بود از بند آزاد شد و این نشان داد که سرنوشت انسان های ملی گرا در قید تصامیم امریکا نیست.
بهتر است که امریکا تخطی های انسانی را کنار گذارد و به حق زندگی و ازادی دیگران تمکین کند زیرا زور نمی تواند صدای حق و آزادی را خاموش کند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا