سیاستاخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی میتواند یک تغییر مثبت به سوی همکاری های بین المللی باشد

تبصره
کابل ۱۶ اسد باختر
سرپرست وزارت دفاع ملی به رسمیت شناختن امارت اسلامی را به سود روابط منطقه یی میداند و از امریکا و کشور های دیگر میخواهد که روابط شان را با امارت اسلامی، به عنوان یک دولت مشروع در افغانستان برقرار کنند.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ محمد یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع ملی در گفت‌وگو با رادیوی ملی امریکا گفته است« به رسمیت شناختن حکومت کنونی در افغانستان به سود ایالات متحده خواهد بود زیرا حکومت دیگری وجود ندارد که امریکا با آن سروکار داشته باشد.»
این گفته ها در حالی بیان میشود که نزدیک یکسال از استقرار مجدد امارت اسلامی در افغانستان میگذرد، این حکومت به دلایلی که امارت اسلامی آن را موجه نمیداند به رسمیت شناخته نشده است، این امر سبب شده است که فضای بی اعتمادی میان افغانستان و شماری از کشور ها وجود داشته باشد. این کشورها، شکل گیری روابط سیاسی شان با حکومت موجود در افغانستان را وابسته به شرایط میدانند که خود آن را پیشکش کرده اند.
محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی به این باور است که به رسمیت شناختن نظام کنونی در افغانستان به سود امریکا است چون نظام دیگری وجود ندارد که این کشور‹ امریکا › با آن سر و کار داشته باشد.
هدف از این گفته ها این است که امارت اسلامی یگانه نیروی اثر گذار سیاسی و نظامی در افغانستان است که بر اوضاع سیاسی و امنیتی در کشور حاکم است و کشور های دیگر منجمله امریکا برای تماس با افغانستان، آدرس دیگری به جز از امارت اسلامی را ندارند تا در مورد افغانستان با آن گفتگو کنند.
از دید این عضو ارشد امارت اسلامی، امریکا و کشور های دیگرباید روابط شان را با افغانستان به اساس روابط دولت با دولت شکل دهند، روابط دولت ها به اساس معیار ها و کنوانسیون های پذیرفته شده جهانی استوار است و اگر مشکلی و ایرادی در روابط دو جانبه و یا چند جانبه میان کشور ها بروز میکند، میشود آن را در چوکات قواعد و قوانین بین المللی حل کرد در حالی که، شیوه کنونی را که امریکا و کشور های هم پیمان آن در برابر افغانستان در پیش گرفته اند انتهای آن تجرید و انزوا نظام موجود در افغانستان که این به سودی هیچ کشوری نیست.
روابط کشورهای زیادی وجود دارند که بیشتر از نظام کنونی افغانستان با امریکا مشکل دارند مگر با وجود همه پیچیدگی ها، آنها به رفع سو تفاهم و حل مشکلات نایل شده اند، واقعیت این است که دیده باز تر میان کشور ها میتواند راه گشای بسا از مشکلات باشد در حالی که امریکا و کشور های همردیف آن نسبت به امارت اسلامی دید باز ندارند و بیشتر از دریچه انتقاد و ایراد به آدرس امارت اسلامی حرف میزنند، اگر امارت اسلامی به رسمیت شناخته شود، امریکا و افغانستان قادر خواهند شد که از آدرس دولت با دولت به حل دیدگاه اختلافی بپردازند، پس به رسمیت شناختن امارت اسلامی به عنوان یگانه مرجع حکومت در افغانستان سود دو جانبه و چند جانبه دارد، به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی از سوی جامعه جهانی میتواند یک تغییر مثبت به سوی همکاری های بین المللی باشد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا