اخبارجامعه

بیش از سه‌صد بال پرنده‌ (حباری) در فراه رها شد

کابل، ۱۹ دلو، باختر
بیش از (۳۰۰) بال پرنده‌ (حباری) از کمپ «بنیاد خیریه الغرافه» قطر در حضورداشت شماری از مسئولان اداره‌های دولتی و بنیاد الغرافه در فراه رها شد.
بر اساس معلومات ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه به آژانس باختر؛ شیخ علی بن عبدالله آل ثانی رئیس بنیاد الغرافه قطر، حین رهاسازی این پرندگان گفته است: حباری پرندهیی است که تعداد آن در افغانستان و برخی مناطق دیگر به میزان قابل توجهی کاهش یافته و هدف ما این است تا نسل آن را در این ولایت در کمپ‌های مخصوص خود تکثیر دهیم.
هم‌چنان حامد صافی رئیس اداره ملی حفاظت از میراث طبیعی کشور، خواستار تغییر چشمگیری در افزایش فارم نگهداری این پرندگان در کشور شده است.
به گفته وی، این پرندگان نه تنها حشرات مضر منطقه را از بین می‌برند، بلکه در حضور آنها پرندگان دیگری نیز می آیند و به آنها ملحق می‌شود.
از سوی دیگر، حافظ عزیز الرحمن سرپرست اداره ملی حفاظت محیط زیست در صحبتی، شکار را یک سرگرمی خوانده، اما گفته است: اخیراً امارت اسلامی، شکار انواع حیوانات و پرندگان کمیاب در کشور را ممنوع اعلام کرده است، ولی برای برخی از اتباع کشورهای خارجی به ویژه کشورهای عربی مجوز شکار بر اساس یک توافق‌نامه داده شده است.
وی افزود که در برابر مجوز شکار برای اعراب، تعهد تطبیق برخی پروژه های اجتماعی نیز از آنان گرفته شده است.
وی احداث فارم موسسه الغرافه قطر را ستوده و آن را گامی موثر در افزایش رشد و تکثیر این پرندگان خوانده است.
گفتنی است که پرورش پرندگان (حباری) در فراه یکی از فعالیت‌های موسسه الغرافه است که همه ساله در حضورداشت مسئولان این ولایت بیش از ۲۰۰ بال این پرندگان را رها می‌کند.
وهاج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا