اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

تبصره

کابل/ ۲۲ جدی / باختر

آن تجهیزات و ادوات نظامی که در روز های اول  تحولات اخیر از کشور بیرون کشیده شده است جز دارایی های ملی افغانستان بوده٬ کشور های همسایه مکلفیت اخلاقی دارند  که آن را به افغانان برگردانند.

مفسر آژانس باختر می نگارد؛ ملا محمد یعقوب سرپرست وزارت دفاع ملی روز گذشته در یک سخنرانی٬ از کشور های تاجکستان و ازبکستان درخواست کرد که آن طیاره ها و امکانات حربی افغانستان را که در زمان تحول اخیر٬ به گونه یی غیر مسوولانه به این دو کشور انتقال یافته است٬ دو باره به افغانستان مسترد کنند٬ سرپرست وزارت دفاع ملی تاکید دارد که این طیاره ها جز سرمایه ملی افغانستان است و باید در اختیار مردم و حکومت این کشور قرار گیرد.

باید گفت که در روز های اول تحولات اخیر در افغانستان٬ شماری از افراد فرصت طلب و ماجراجو به هر نام و عنوانی٬ شماری از تجهیزات نظامی و امکانات حربی افغانستان را که طیاره ها و چرخبال های نظامی را نیز شامل می شود به گونه یی عمدی از کشور بیرون کشیدند گفته شده است که بیش از هشتاد و پنج بال طیاره افغانستان به دو کشور ازبکستان وتاجکستان انتقال یافته است همچنان رسانه از انتقال  بعضی ادوات نظامی دیگر به ایران و پاکستان نیر اخباری را متشر کرده اند.

این در حالی است که امارات اسلامی برای تقویت ثبات در کشور و دفاع از ارزش ملی٬ طرح ایجاد یک ارتش یکصد و پنجاه هزاری نفری را روی دست گرفته است٬ ایجاد چنین یک ارتش در کنار آن که خواهد توانست به نیازمندی های امنیتی در داخل رسیدگی کند٬ این امکانات را نیز خواهد داشت که به نگرانی های امنیتی کشور های منطقه پاسخ گوید.

شماری از کشورها از ناحیه رشد گروه های هراس افگن در افغانستان ابراز نگرانی می کنند٬ با آن که٬ این نگرانی ها موجه بوده نمی تواند و امارت اسلامی بارها تاکید داشته است که عوامل ناامنی در برابرکشور های همسایه وجود ندارد و اجازه نمی دهند که ازسرزمین افغانستان علیه کشوری دیگری استفاده شود.

 برای عملی شدن چنین یک تعهد نیاز به ایجاد یک ارتش کارا و منظم است که طرح  دارد عملی می شود.

برای تقویت چنین یک اردو همکاری کشور های همسایه و منطقه ضروری است زیرا امنیت و ثبات پایدار در افغانستان٬ به نفع کشورهای منطقه است  بی ثباتی و قانون گریزی نه تنها برای افغانستان بلکه برای کشور های همسایه  و منطقه نیز عاری از مشکلات نخواهد بود.

اهمیت افغانستان برای کشور های همسایه معلوم است٬ افغانستان حلقه وصل جنوب و شمال آسیا و همین طور شرق و غرب آن است این موقعیت بی نظیر و حساس باعث می شود که نقش این کشور در توسعه اقتصادی و ثبات منطقه اهمیت فوق العاده یی بیابد٬ بنا بر این همکاری های منطقه ی در افغانستان بی هیچ تردیدی فرصت های بی نظیری را برای توسعه و تقویت اقتصاد منطقه فراهم می آورد و در عین حال می تواند به بهبود اوضاع امنیتی منطقه  هم کمک کند.

لازمی است که کشور های همسایه برای تحکیم ثبات در افغانستان همکاری کنند٬ گام نخست برای چنین همکاری ها٬ سپردن تجهیزات  وآن امکانات حربی است که از افغانستان بیرون کشیده شده است٬ کشور های که امکانات حربی افغانستان را در اخیار دارند باید آن را دو باره به افغانستان مسترد نمایند و به این ترتیب به منافع ملی افغانان احترام کنند  ودر عین حال سهم شان  در امر تقویت فرصت های امنیتی در افغانستان ومنطقه ایفابدارند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا