اخبارفرهنگ

تجلیل از صد سالکی هنر تئاتر در هرات

شهرهرات، 17 اسد، باختر
ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات از صد ساله گی تئاتر در این ولایت تجلیل کرد.
طی محفل با شکوه از تاسیس تئاتر در هرات با حضور داشت مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ، ادارات دولتی، استادان پوهنتون، هنرمندان و صدها تن از جوانان در این ولایت تجلیل شد.
مولانا نعیم الحق حقانی رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات ضمن تبریکی صد ساله گی تئاتر در این ولایت می گوید که هنر تئاتر در هر دوره ی از حکومت ها لازم بوده و امارت اسلامی هم حمایت همه جانبه از هنر و هنرمند را دارد.
حقانی می گوید که متاسفانه تئاتر در صد سال آن طور که باید رشد می کرد مورد توجه حکومت ها قرار نگرفته است.
مولانا حقانی می گوید که تئاتر امروز باید در یک جایگاه بلند قرار می داشت اما جنگ های دوامدار و عدم توجه حکومت ها سبب عقب افتادگی این هنر شده است.
رئیس اطلاعات و فرهنگ می گوید که در شرایط کنونی نیاز است تا هنرمندان مشکلات ها و فرصت های جامعه ای شان را از طریق تمثیل به نمایش بگذارند. امارت اسلامی کارکردهای هنرمندان را قابل قدر دانسته و از آنها حمایت میکند.
رئیس اطلاعات و فرهنگ علاوه می کند که از صد ساله گی تئاتر با همکاری نهادهای اکادمیک و هنرمندان با شان شوکت بزرگ در هرات تجلیل خواهد شد. ادعای ریاست اطلاعات و فرهنگ فراتر از این محفل که امروز برای هنرمندان گرفته شده می باشد.
حقانی می افزاید که هنرمندان تئاتر همواره برای پیوند دادن دولت و ملت کار کرده و هدف خود را در قالب نمایش و طنز به مردم رسانده است.
در همین حال ولی شاه بهره یکتن از فرهنگیان در هرات می گوید که در 20 سال حکومت گذشته تئاتر بیشترین آسیب را دیده است.
بهره می گوید که در حکومت گذشته ساختمان تئاتر از بین رفته و تشکیلات هنرمندان هم محدود شده است.
استاد بهره علاوه نمود که بیشتر از حکومت ها، خود هنرمندان برای زنده نگهداشتن این هنر از دل و جان خود کار کردند تا امروز این هنر زنده بماند.
در حالی از صد ساله گی تیاتر در هرات تجلیل می گردد که هنرمندان هنوز با مشکلاتی از جمله نبود مکان برای تمرینات شان شکایت دارند.
فریدون فکوری مدیر تئاتر هرات می گوید که اگر تشویق امارت اسلامی به هنرمندان نمی بود امروز تمامی هنرمندان از هنر دست کشیده بودند.
وی افزود که امارت اسلامی هنرمندان را همواره تقدیر و مورد تشویق قرار داده است.
مدیر تئاتر همچنان نبود جای برای اجرای نمایشات شان را از مشکلات هنرمندان تئاتر دانسته و از مسوولان امارت اسلامی می خواهد تا در ساخت مکان مشخص برای اجرای نمایشات شان گام های عملی بردارند.
از سوی هم برخی از خانم های هنرمند نیز از مسوولان می خواهند تا برای خانم های هنرمند اجازه کار داده شود.
خانم حسینی یکی از هنرمندان هرات است که سال های زیادی را در نمایش های طنزی و فیلم های متفاوت کار کرده است او می گوید که حضور خانم ها در نمایش تئاتر می تواند مشکلات خانم ها را نیز به نمایش بگذارد و نیازاست تا خانم نیز در عرصه سینما و تئاتر نقش داده شوند.
همچنان در محفل صد ساله گی تیاتر هنرمندان نمایشات جالب و دیدنی برای مهاجرین کسانی که کشور را ترک کرده اند پیام های را به نمایش گذاشتند.
گفتنی است که تیاتر در کشور ما از قدامت بسیار طولانی برخورد دار است همواره در جشن ها، مناسبت ها و محافل شادی اجرا می شد.
علامه صلاح الدین سلجوقی در سال 1301 هنر تئاتر را در هرات تاسیس کرد.ختم/ابوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا