اخباراقتصاد

تطبیق ده ها پروژه ی توسعه یی توسط شرکت انکشاف ملی درافغانستان

 

کابل، 10 عقرب، باختر

وزارت مالیه می‌گوید که شرکت انکشاف ملی این وزارت،  در یک‌سال گذشته ، هشتاد ویک پروژه ی توسعه یی را تکمیل وبه بهره گیری سپرده است.

بر اساس معلومات وزارت مالیه به آژانس باختر؛ شرکت انکشاف ملی درکنار تطبیق ده ها پروژه، کارساخت وانکشاف “بند انهار” شرکت انکشاف ملی  شامل کانال قوش‌تیپه، چکدم تنگی دشت آب‌دان، چکدم سنگ آب‌سای، چکدم یوچ، دریاچۀ نمک آب، کانال آبیاری ترک و خشک، بند آب‌گردان فراه و کانال بند مچلغو را آغازکرده است.

وزارت مالیه افزوده است که این شرکت ، در این مدت به منظور بازاریابی بهتر، قراردادهای متعددی را نیز امضا کرده است که این کار سبب افزایش تولید سمنت و بلند رفتن سطح عواید شده است.

به گفتۀ منبع، شرکت انکشاف ملی افغانستان، هم‌چنان به هدف توسعه، انکشاف و میکانیزه سازی سکتور زراعت، کمک به امنیت غذایی، انکشاف زراعت پایدار، رشد اقتصادی افغانستان، استفاده از منابع طبیعی کشور و زراعتی ساختن دشت‌های خشک، پلان جامعی را تحت عنوان “طرح زراعتی شمال” آماده کرده است و در آینده نیز طرح تطبیق 15 پروژۀ بزرگ ملی را روی دست دارد که به زودی معلومات آن با شهروندان کشور شریک خواهد شد.

منبع می افزاید که شرکت انکشاف ملی در یک‌سال گذشته، برای 122 هزار و 179 تن در سراسر کشور 5.124 متریک تن گندم را از طریق برنامه کار در مقابل غذا توزیع کرده و بیش از 1400 جریب زمین، 55 دکان، یک هوتل و یک باب مکتب را واپس گرفته است.

گفتنی است که شرکت انکشاف ملی یک شرکت دولتی انتفاعی است که در چار بخش (آب، زراعت، ساختمان و تولید) فعالیت می‌کند.وهاج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا