اخبارجامعه

تظاهرات هزاران صراف بخش هایی از افغانستان در واکنش به حمله ی اخیر امریکا درکابل

کابل، 19 اسد، باختر
صرافان ولایت‌های هرات، قندهار، زابل، غزنی و ننگرهار در واکنش به حملۀ اخیر امریکا بر کابل، دست به تظاهرات زدند.
تظاهرکنندگان درحالی که شعار های مرگ بر امریکا سر می دادند، از این کشور خواستند تا دست از بهانه گیری و دروغ گویی و نیز تجاوز برافغانستان بر دارد.
حاجی مصطفی رحیمی رئیس اتحادیه ی صرافان ننگرهار، یکی از تظاهر کنندگان به آژانس باخترگفت” حملۀ امریکا برکابل، تجاوز آشکار برتمامیت ارضی وحاکمیت ملی افغانستان است وخلاف همه موازین اخلاقی، اسلامی وجهانی است.”
صرافان درننگرهار ازجامعه ی جهانی خواستند تا مانع از تکرار اقدامات تجاوزکارانه ی امریکا برافغانستان شود.
غلام‌محمد سهرابی، رئیس اتحادیه صرافان هرات با خوانش قطع نامه یی، ضمن حمایت از امارت اسلامی افغانستان، از سازمان ملل خواست تا اجازه ندهد امریکا به ‌بهانه‌های مختلف به کشورها حمله کند.
صرافان درهرات دراین تظاهرات شان ، همچنان خواستار آزادسازی پول‌های منجمدشده افغانستان از سوی آمریکا شدند.
رییس اتحادیه ی صرافان هرات، ازامریکا خواست تا پول های منجمد شده ی افغانستان را به امارت اسلامی بسپارد، تا افغانستان از بحران اقتصادی یی که درحال حاضردامنگیرش است، نجات یابد.
دست کم نُه میلیارد دالر ذخایر بانک مرکز افغانستان در خارج از این کشور پس از تسلط طالبان مسدود شد. هفت میلیارد این منابع در بانکی در امریکا مسدود شده است.
صرافان معترض درشماری ازولایت ها، درحالی که کاریکاتورجوبایدن رییس جمهور امریکا را آتش زدند، گفتند که این گونه حملات روحیه ی شهروندان افغانستان را ضعیف ساخته نمی تواند.
امریکا ادعا می کند که دریک حمله ی هوایی درساحه ی شیرپور کابل، ایمن الظواهری رهبر شبکه ی القاعده کشته است.
امارت اسلامی ضمن ابراز بی خبری ازموجودیت رهبر القاعده درکابل، حمله ی امریکا برهر دلیلی که باشد را تجاوز آشکار برتمامیت ارضی وحاکمیت ملی افغانستان خوانده است و آن را نکوهش کرده است.ختم/ابوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا