اخبارجهان

تقویت جهان چند قطبی و ناکامی سیاست امریکا در حذف کشور های مخالف

کابل، ۵ میزان، باختر

روزنامه امریکن کنسرواتیو در گزارشی نوشت، سیاست امریکا در حذف کشور های مخالف منجر به تقویت جهان چند قطبی شده است.

آژانس باختر به نقل از روزنامه امریکن کنسروواتیو، سیاست امریکا در انزوای کشورهای مخالف سیاست خود موفقیت‌ آمیز نبوده و به عکس موجب تقویت بیشتر جهان چند ‌قطبی شده است.

تد اسنایدر، تحلیلگر روزنامه نوشت که برنامه‌ های واشنگتن برای منزوی کردن روسیه حتی از سوی کشورهایی که متحد امریکا محسوب می ‌شوند، نیز مورد حمایت قرار نگرفت.

وی افزود، امریکا امیدوار بود که قدرت و نفوذی را برای اجبار جهان خارج از اروپا به انزوای روسیه داشته باشد اما ثابت شد که تحقُق این آرزو دشوار است، به گونه ‌یی که امریکا برای متقاعد کردن متحدان چهارجانبه خود مانند هند و حتی متحدان ناتو مانند ترکیه جهت پیوستن به تلاش ‌های آنها برای منزوی کردن کرملین مبارزه کرد. حتی واشنگتن نتوانسته است چین غول پیکر را کنار بزند.

در اروپا نیز تلاش ‌های امریکا برای منزوی کردن روسیه ناکام مانده است.

اسنایدر ابراز تاسف کرد که وعده ‌های امریکا درباره ایران و ونزوئلا که از حمایت واشنگتن نیز برخوردار نیستند، با واقعیت تناقض دارد.

وی نوشت، در ۱۵ سپتمبر، سازمان همکاری شانگهای یاد داشت تفاهمی با تهران امضا کرد که به زودی ایران را عضو کامل سازمان می‌ سازد، که ۴۳ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می ‌دهد. عضویت در سازمان همکاری شانگهای منجر به انزوا نخواهد شد، بلکه  ایران را به ارتباطات و همکاری‌ های اقتصادی در سطح بالا با روسیه، چین و هند تجهیز می‌کند.

این تحلیلگر تاکید کرد که تلاش‌ های واشنگتن برای منزوی ساختن کشورهایی که برتری آن را به چالش می ‌کشند، به تثبیت جهان چند قطبی که واشنگتن وعده جلوگیری از ظهور آن را داده بود، کمک کرده است.

سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا