اخبارجهان

تمرینات گسترده نظامی چین در اطراف تایوان

کابل، ۱۳ اسد، باختر
همزمان با تمرینات گسترده نظامی چین در اطراف تایوان، مقامات تایوان به این اقدام نظامی بیجینگ واکنش نشان دادند.
آژآنس باختر به نقل از شبکه خبری الجزیره، تلویزیون دولتی چین از تمرین گسترده نظامی در اطراف تایوان خبر داد.
بر اساس این گزارش، تمرین گسترده نظامی چین در آبهای اطراف جزیره تایوان به دنبال پایان سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان شروع شده است. این تمرینات به مدت چند روز ادامه خواهد یافت و مناطق در فاصله ۱۲ مایلی تایوان را در بر می گیرد.
روزنامه گلوبال تایمز به نقل از تحلیلگران نظامی اعلام کرد که این تمرین گسترده نظامی بی سابقه است زیرا راکت ها برای اولین بار از روی تایوان عبور خواهند کرد و برای اولین بار است که قوای نظامی چین، مهمات جنگی و آتش توپخانه دور برد را بر فراز تنگه تایوان به کار می برد.
از سوی دیگر در راستای تدابیر پیشگیرانه، اداره امنیت دریایی چین، کشتی ها را از ورود به مناطق خاص منع کرد.
بر اساس این گزارش، این تمرینات گسترده نظامی در مناطق که برخی آنها بیست کیلومتر فقط با ساحل تایوان فاصله دارد، برگزار می شود و تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.
همزمان یک منبع نظامی چین که نامش را فاش نکرد به آژانس خبری فرانسه اعلام کرد، اگر نیروهای تایوانی اقدامی علیه قوای نظامی چین انجام دهد و حتی اگر مرمی یی فیر کنند با واکنش کوبنده و قوی روبرو خواهند شد که تبعات آن بر عهده تایوان خواهد بود.
تسای اینگ ون رئیس جمهور تایوان اعلام کرد که کشورش در برابر تهدیدات نظامی فزاینده به شکل عمدی قرار دارد، و به محض شروع تمرینات، قوای نظامی تایوان اعلام کرد که آماده جنگ است اما به سمت جنگ حرکت نمی کند. سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا