سیاستاخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

تنها اعتراف کافی نیست، امریکا باید مسئولیت پذیر باشد

 

تبصره

کابل،  ۷  میزان،  باختر

کشتار افغانان به دست نیروهای امریکایی اعتراف تلخی است که باید به آن مسئولانه پرداخته شود.

مبصر آژانس باختر مینگارد؛ پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا با نشر گزارش سالانه خود در مورد تلفات ملکی که نیروهای امریکایی مسبب آن اند گفته است که ۱۲ غیرنظامی در سال ۲۰۲۱ بر اثر عملیات نظامی آن کشورکشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

همه کشته شدگان و زخمی شدگان شهروندان افغانستان بوده اند، ۱۰ تن از این غیرنظامیان روز ۲۹ آگست سال ۲۰۲۱، یک روز پیش از پایان خروج آمریکا از افغانستان، در جریان حمله هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی در حومه میدان هوایی بین المللی  کابل کشته شدند که هفت تن شان کودکان بودند، یک افغان هم در قندهار و یکی دیگر در هرات در دو حمله جداگانه هوایی جان شان را از دست دادند.

کشتار غیر نظامیان در افغانستان یک سناریوی دوامدار است که از سوی امریکا پیش برده شده است، این کشور در جریان بیست سال حضور غیر قانونی و غیر موجه، بار ها با حمله های هوایی و عملیات های شبانه و تحرکات دیگر نظامی، باعث قتل و کشتار افراد ملکی در این کشور شده است مگر در هیچ مورد مسئولیت پذیر نبوده اند برخلاف با سرنوشت وارثین قربانیان و تخریب دارایی های آنان با بی تفاوتی و خونسردی برخورد کرده اند اگر روی فشار سازمان های حقوق بشری کار کرده اند تنها نشر یک اعلامیه و همدردی با خانواده های قربانیان بوده است.

در حادثه ۲۹ اگست سال ۲۰۲۱ که در آن، ده افغان جان شان را از دست دادند، امریکا بعد از مدتی مسئولیت پذیر شد و درکنار اعتراف و اشتباه خواندن عملیات، وعده پرداخت غرامت به خانواده قربانیان را داد، وعده که تاکنون عملی نشده است.

حالا نیز امریکا به کشتار غیر نظامیان در افغانستان اعتراف کرده است، اعتراف تلخی که انتهای آن معلوم نیست، پنتاگون در کنار اعتراف به یک جنایت دیگر در افغانستان، باید می گفت که از حمله برغیر نظامیان در افغانستان و جا های دیگر پند گرفته است، خلا های کاری خود را در یافته است و دیگر دربرابر کشور ها و ملل دیگر، مطابق به معیار های جهانی رفتار میکند و خاک این کشور ها را به اساس معلومات غلط و یا هم اطلاعات پر از خلا نقص نمیکند و زندگی زنان و کودکان را به مخاطره نمی اندازد.

امریکا با انجام عملیات در کشور های دیگر قوانین بین المللی را زیر پا میگذارد و ارزش های حقوق بشری را نادیده میگیرد، تنها اعتراف و نشر گزارش کافی نیست، امریکا همانگونه که حفظ حقوق بشری را شعار میدهد، همانگونه عمل کند واگر مشکلی و ایرادی در برابر دیگر کشور ها دارد و یاهم از تهدید بر منافع ملی خود میگوید این مسئله را با کشور مطلوب و یا هم نهاد های بین المللی منجمله سازمان ملل در میان گذارد، تصمیم یک جانبه که انجام آن فاجعه است نمایانگر قلدرگری امریکا است که دیگر در جهان قابل تحمل نیست.

امریکا تنها در کابل ده شهروند افغان را کشت  در این حمله در کنار کشتارهفت کودک، چه رویا را که نابود نکرد.

نهاد های امریکایی هیچگاهی در مورد بررسی پرونده های قتل غیر نظامیان در افغانستان و جا های دیگر همکاری نکرده اند و حاضر نشدند تا در دادگاه لاهه در مورد جنایات جنگی شان در افغانستان پاسخ گویند.

وقت آن است که امریکا با  واقعیت ها در جهان همگام شود، نظم جهانی به هماهنگی، همگانی نیاز دارد، تحرکات خود سرانه تنها مشکلات را زیاد میکند و از اعتبار امریکا میکاهد. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا