اخبارصحت

ثبت اولین واقعه پولیود در افغانستان در سال ۲۰۲۲

کابل / ۱۸  دلو / باختر

در حالی که از اولین دور واکسین پولیو در سال نو  میلادی در افغانستان یک ماه نمی گذرد٬ اولین مورد ابتلا به این بیماری در سال ۲۰۲۲ در افغانستان ثبت شد.

نیک ولی شاه مهمند٬رییس مرکز عملیاتی محو پولیو در افغانستان گفته است «نخستین واقعۀ مثبت پولیو سال ۲۰۲۲ در ولسوالی دیله ولایت پکتیکا ثبت شده است٬ قربانی یک دختر دو سالۀ است که متاسفانه به نوع اول ویروس وحشی پولیو مبتلا شده است»

به گفته مهمند «فعلاً تیم‌های واکسیناسیون از وزارت صحت عامه، سازمان جهانی صحت و یونیسف به این منطقه سفر کردند تا برنامه  واکنشی برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس پولیو را عملی کنند»

مقام‌های صحی می‌گویند که در سه سال گذشته ولسوالی دیله و برخی مناطق دیگر ولایت پکتیکا از پوشش کمپاین‌های واکسیناسیون پولیو باز مانده اند که نه تنها کودکان این مناطق را در معرض خطر قرار داده، بلکه عدم دسترسی به کودکان٬ منجر به شیوع این بیماری نیز شده است.

سال گذشته چهار مورد فلج کودکان در افغانستان گزارش شد که سه مورد آن در ولسوالی امام صاحب ولایت قندوز و یک مورد دیگر در ولسوالی اندر غزنی ثبت شده بود.

باید گفت؛ که نخستین کمپاین تطبیق واکسین فلج کودکان برای سال ۲۰۲۲ به تاریخ ۲۸ جدی برای چهار روز در افغانستان راه انداری شد که در آن ۹.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال در سراسر افغانستان واکسین پولیو شدند. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا