سیاستاخبارTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

حادثه دشت برچی کابل، نمونه یی از تحجر در برابر مردم افغانستان است

تبصره: کابل، ۹ میزان، باختر
حادثه روز جمعه در ساحه دشت برچی کابل٬ نمونه یی از تحجر گروه های هراس افگن در برابر مردم افغانستان است٬ تحجر که هر شهروند افغان در آن نشانه گرفته شده است.
مبصرآژانس باختر مینگارد؛ ساعات اولیه صبح روز جمعه ۸ میزان یک آموزشگاه در ساحه دشت برچی کابل در حالی که صد ها دانش آموز مصروف سپری کردن یک آزمون نمایشی کانکور بودند هدف یک حمله انتحاری قرار گرفتند در این حمله دین ستیزانه٬ شماری از دانش آموزان به شهادت رسیدند و شماری هم جراحت برداشتند٬ این حمله درست پانزده روز بعد از حمله بر نمازگزاران در مسجد وزیر محمد اکبرخان صورت گرفت که در آن شماری از نمازگزاران جان شان را ازدست دادند.
حمله بر دانش آموزان مرکز آموزشی ‹ کاج› دنباله تحجر است که گروهک تروریستی در برابر مردم افغانستان در پیش گرفته اند٬ دراین برنامه٬ کشتار مردم افغانستان که بدون شک دستان پنهان بیرونی آن را حمایت میکند صرف نظر از قوم و مذهب٬ سمت و قبیله مطرح است٬ مشکل که باید به عنوان معضل ملی دنبال شود و درپناه وفاق ملی برای رفع آن راه حل پیدا شود.
آنچه در دشت برچی اتفاق افتاد بدون شک رنج و درد هر شهروند افغان است٬ وجدان های بیدار خون هر دختر و پسری را که در آموزشگاه کاج ریخته شد٬ خون فرزند خود میداند.
با تاسف٬ شماری از رسانه های بیرونی آنچه را که در ساحه برچی اتفاق افتاد٬ نسل کشی یک قوم خاص و پیروان یک مذهب خاص گفتند و به این ترتیب خواستند حساسیت های قومی و مذهبی را در افغانستان دامن زنند در حالی که آن دختر و پسر که دیروز در دشت برچی جان دادند فرزندان همین کشور اند و مردم ما میان شان فرق قایل نیستند.
واقعیت این است که هراس افگنان در پی کشتار مردم افغانستان اند٬ در این برنامه پر از شرارت کشتار مردم افغانستان هدف است.
اگر دیروز دانش آموزان در آموزشگاه کاج به خون غلتیدند٬ قبل از آن شماری از هموطنان ما در چند واقعه هراس افگنانه دیگر در کابل و ولایت های دیگرجان باختند که جان باخته گان از اقوام و تبار های مختلف بودند که نشان داد که هراس افگنان در پی ریختن خون مردم اند٬ در این خون ریزی٬ ریختن خون هر افغان مدنظر است.
این گونه حمله ها با لایه های پیچیده انجام میشود که در آن بروز اختلافات قومی و مذهبی٬ هدف قرار دادن نهاد های آموزشی٬ ایجاد رعب ووحشت در میان مردم و بستر سازی تبلیغات مبنی بر این که امارت اسلامی توان امنیت مردم را ندارد٬ هدف است.
مگر گروه های هراس افگن و هدایت کنندگان خارجی شان باید بدانند که ارزش های ملی در افغانستان قوی تر از آن است که بتوان با چنین حمله ها آن را نابود کرد٬ چنین حمله ها شاید بر ملت ما زخمی وارد کند مگر آن را از پا در نمی آورد.
حرف مهم این است که با بروز چنین حوادث ناهنجار زشت و شنیع نباید احساساتی حرف زد و یا قضاوت کرد٬ هوشیاری سیاسی باید داشت و در شناخت دشمنان کشور٬ آنانی که در پی تفرقه میان اقوام با هم برادر در افغانستان اند غفلت نکرد.
همچنان به نهاد های کشفی و امنیتی لازمی است که خلا امنیتی در کشور را شناسایی و مطالعه بیشتر کنند و مجال آن فعالیت های را ندهند که در آن زندگی و مصونیت هموطنان ما با خطر مواجه میشود. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا