اخبارصحت

حدود ده میلیون کودک در افغانستان  واکسین سرخکان وپولیو شدند

 

کابل، 3 جدی، باختر

سازمان صحی جهان می‌گوید: ۵،۳۶ میلیون کودک زیر پنج سال در افغانستان واکسین سرخکان دریافت کردند.

در گزارش نشر شده از سوی این سازمان آمده است در کارزاری  که از ۲۶ نومبر تا ۱۲ دسمبر انجام شد، پنچ اعشاریه سی وشش میلیون کودک ۹ ماهه تا ۵ سال واکسین سرخکان دریافت کردند.

بر بنیاد آمار ارائه شده در گزارش سازمان صحی جهان ، تا نومبر سال روان میلادی ۵،۴۸۴ مورد سرخکان در افغانستان تأیید شده است که حدود ۳۰۰ مورد مرگ ناشی از عفونت  در میان کودکان ثبت شده‌است.

در گزارش سازمان جهانی صحت همچنان آمده است که از ۲۶ نومبر تا ۱۲ دسمبر ۶،۱ میلیون کودک هم در افغانستان واکسین پولیو یا فلج اطفال دریافت کردند.

برنامه  واکسین پولیو در ۳۲۹ ولسوالی ۳۴ ولایت افغانستان تطبیق شده‌است.

بر اساس آمارهای رسمی واقعات مثبت پولیو در افغانستان رو به کاهش است و از ۵۴ واقعه در سال ۲۰۲۰ به ۴ واقعه در سال ۲۰۲۱ و ۲ واقعه در سال جاری کاهش یافته است.

در گزارش سازمان صحی جهان از داکتر لو داپنگ، نمایندۀ این سازمان در افغانستان نقل شده است: “ما توانستیم از کودکان افغان در برابر سرخکان و فلج اطفال قبل از فصل زمستان محافظت کنیم.”

واقعات مثبت پولیو در افغانستان رو به کاهش است و از ۵۴ واقعه در سال ۲۰۲۰ به ۴ واقعه در سال ۲۰۲۱ و ۲ واقعه در سال جاری کاهش یافته است.

بر بنیاد معلومات ارائه شده از سوی سازمان جهانی صحت واکسین سرخکان بی‌خطر است و ۵۰ سال می‌شود برای محافظت از کودکان در برابر این بیماری ز واکسین استفاده می‌شود.

به‌گفتۀ این سازمان، تطبیق واکسین در ۲۰ سال اخیر توانسته است جان ۲۳ میلیون کودک را در جهان نجات دهد. رخشانه علوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا