اخبارجامعه

خواست افغانستان ازکشورها، برای رهایی مهاجران غیرقانونی افغان اززندان

 

کابل باختر 29 قوس

سرپرست وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان، درنشستی، ازکشورها خواست تا مهاجران غیرقانونی افغان را از زندان ها رها کنند.

درحال حاضر، هزاران مهاجر افغان به دلیل نداشتن سند قانونی، درشماری از کشورها زندانی اند.

به گزارش خبرنگار آژانس  باختر،  نشست استراتیژیک هماهنگی میان واحدهای مرکزی و ولایتی وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان، با اشتراک مقامات امارت اسلامی افغانستان، رهبری وزارت امورمهاجرین و نهادهای ملی برای دو روز در کابل برگزار شد.

در این نشست، روی اهمیت و پالیسی ها بحث و اهداف استراتیژیک وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان نیز ارایه شد.

الحاج خلیل الرحمن حقانی سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان  ، تجاوزبیگانه گان و مجبوریت ها  را، سبب مهاجرت افغانان به کشورهای همسایه و دیگر کشور ها عنوان کرد و گفت تجاوز  و مشکلات اقتصادی  سبب شده بود که شهروندان افغانستان در کشور های همسایه و دیگر کشورها،مهاجرت کنند.

او خطاب به مهاجرین افغان گفت”  اشغال کشور از سوی متجاوزین  ختم شده است، کوشش کنید  به کشور بر گردید و در آبادی کشور سهیم شوید”

سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان از  کشور های همسایه و جهان خواست مطابق کنوانسیون جنیوا وسازمان ملل متحد، حقوق حقه مهاجرین را تامین کنند و مهاجرین را از حقوق شان محروم نکنند.

وی خاطر نشان کرد ، کشور هایی که در آن مهاجرین افغان  بنا به نبود اسناد قانونی  زندانی هستند،  باید آزاد شوند.

سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، از اشتراک کنندگان این نشست  خواست تا به خاطر حل مشکلات مهاجرین و عودت کنندگان و بی جا شده های داخلی، از این نشست استفاده مثبت کنند.

در این نشست عبدالمقیم افغان رییس پلان و پالیسی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان در مورد اهداف استراتژیک این وزارت معلومات داده گفت وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان،  هفت هدف استراتیژیک را به خاطر عرضه خدمات برای مهاجرین در خارج از کشور و عودت کنندگان و بی جا شده های داخلی دارد.

او گفت این اهداف شامل  تنظیم مهاجرین ، سرپناه و معیشیت ،رسیدگی به مشکلات  مهاجرین  ، جابجا کردن بی جا شده های داخلی به مناطق اصلی شان ، تنظیم کمک های بشری بین المللی  و انسجام آن ، رسیدگی به بی جاه شده  ها در هنگام  حوادث طبیعی ، اعمار شهرک ها و سرپناه برای مهاجرین  ، سروی تحقیق و معلومات در مورد مهاجرین و عودت کنندگان  و مدریت برنامه ها همآهنگی  با ادارات و وزارت خانه  است.

این نشست برای دو روز ادامه دارد.بهزاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا