(DR)اخبار(DR)جهان

در اوج جنگ اوکراین و روسیه؛ وزیر دفاع اوکراین برکنار شد

کابل   ۱۳ سنبله باختر

در اوج جنگ اوکراین و روسیه، ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور آنکشور،  اولکسی رژنیکوف وزیر دفاع خود را برکنار کرد و یک فرد ملکی را جاگزین او کرد.

ولودیمیر زلنسکی؛ ریيس جمهوری اوکراین که خود یک کمیدن است٬ شب گذشته اعلام کرد که اولکسی رژنیکوف  دیگر وزیر دفاع نیست، زلنسکی، رستم عمروف را که پیش از این صندوق املاک دولت را مدیریت می‌کرد٬ به حیث وزیر دفاع گماشته است٬ با آنکه عمروف تجربه نظامی ندارد اما رییس جمهور اوکراین با انتصاب او گفته است«رویکردهای تازه» در وزارت دفاع فرا رسیده است.

رژنیکوف مسوولیت وزارت دفاع اوکراین را پیش از حمله روسیه به کشورش در دست گرفته بود، در جریان جنگ اوکراین و روسیه او در کنار آنکه به ضعف مدیریت متهم شد٬ اتهام های گسترده مالی نیز بر او وارد شد تا اندازه که معاون وزیر دفاع، وساچسلاو شاپوالوف در پی رسوایی مالی مجبور به کناره گیری از سمت خود شد، وزیر دفاع برکنار شده اوکراین که احتمالا سفیر کشورش در بریتانیا خواهد شد٬ اتهام های مبنی بر دست داشتن در فساد مالی را رد کرده است.

با آغاز جنگ روسیه و اوکراین٬ رسانه های غربی بار ها گفته اند که فساد در ارتش اوکراین بیداد میکند٬ حتی مهمات و تجهیزات دزدی میشود.

کارشناسان معتقد اند که این تغییر بعید است که تغییری اساسی در استراتژی میدان نبرد اوکراین ایجاد شود، زیرا جنرال والری زالوژنی، فرمانده نیروهای مسلح اوکراین همچنان هدایت ارتش را برعهده دارد و نقش وزیر دفاع جدید که محاسب است بیشتر نمادین و ارائه طرح های لوژستیکی خواهد بود.

برکناری رژنیکوف در بحبوحه تلاش گسترده‌ مبارزه با فساد در دولت زلنسکی صورت می‌گیرد و تلاش‌های اخیر دولت برای از بین بردن فساد، نشان‌دهنده تمایل اوکراین برای پیوستن به نهادهای غربی مانند اتحادیه اروپا است.

با روی کار آمدن زلسنکی فساد  در اوکراین بیشتر شده است جتی رسانه ها مطرح کرده اند که او خود  یک ویلا چند میلیون دالری  در مصر خریده است به گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی در میان ۱۸۰ کشور جهان، اوکراین در رتبه ۱۱۶ در فهرست فساد این سازمان قرار دارد. ختم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا