اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

در نظم نوین جهانی٬ منطق حل هر مشکل٬ گفتگو و تفاهم است

تبصره ،کابل ۱۵ دلو، باختر
نظم نوین جهانی تاکید بر این دارد که منطق حل هر مشکل٬ گفتگو و تفاهم است٬ زور گویی و قلدرگری ایده چنین یک نظم را از ذهن ها دور می کند.
مبصر آژانس باختر مینگارد؛ وزارت امور خارجهٔ کشور، در واکنش به اعلامیهٔ اخیر وزارت خارجهٔ ایالات متحدهٔ امریکا مبنی بر وضع محدودیت ویزه بالای شمار دیگری از مقامات امارت اسلامی، آن را مانعی در برابر پیشرفت روابط میان دو طرف خوانده است.
این در حالی است که بعد از استقرار دو باره امارت اسلامی در افغانستان٬ با وجود انکشاف مثبت در بسیاری عرصه ها در کشور شماری از کشورها منجمله امریکا دید مثبت در برابر امارت اسلامی نداشته و تلاش شده است که از مسیر های غیر موجه بر امارت اسلامی اعمال فشار شود.
در حالی که حکومت افغانستان آماده است، با امریکا و کشور های دیگر روی تمامی مسایل مورد اختلاف بحث کند٬ به این ترتیب امارت اسلامی منطق گفتگو را عامل همکاری و حل مشکلات دانسته است و دیگران را ترغیب به این کار می کند.
در نظم نوین جهانی٬ زیبنده این است که برای حل هر مشکلی با منطق وواقعیت ها برخورد شود٬ امارت اسلامی یک واقعیت در صحنه سیاسی افغانستان است٬ یک واقعیت در جغرافیای سیاسی منطقه است و بالاخره افغانستان عضوی از خانواده بشری است که باید با این تعریف پذیرفته شود.
امارت اسلامی مانند، نظام های دیگر برای حکومت داری شیوه و اسلوب خود را دارد٬ شیوه یی که مورد اعتماد مردم افغانستان است و اعمال هرگونه فشار وتحریم‌ها بر امارت اسلامی نمی‌تواند، مشکل درروابط افغانستان با جامعه جهانی را حل کند.
امریکا، باید بداند که دیپلوماسی فشار هیچگاه تاثیرات مثبت ندارد و امارت اسلامی هم آن را هم نمی‌پذیرد. در حالی که گزینه خوب برای حل مشکلات موجود٬ مذاکره وتفاهم است.
امریکا و شرکای آن باید بداند که در وجود تحریم و یا قیودات دیگر که آنان بر افغانستان وضع کرده اند و یا می کند مردم افغانستان بیشتر متاثر خواهند شد.
امارت اسلامی افغانستان، به عنوان نظام مشروع در افغانستان ، به تمامی حقوق مردم بر مبنای دساتیر دینی و قوانین دیگر متعهد است، اما با ادامهٔ محدودیت‌ها بالای نظام موجود در افغانستان٬ آسیب اولی و آخری آن به مردم می رساند و به این ترتیب این امریکا وشرکای آن اند که عامل نقض صریح حقوق بشری در این کشور می شوند.
امریکا باید به جای نقض حقوق مردم افغانستان٬ امارت اسلامی را به عنوان نظام مشروع در این کشور بشناسد وبه جای پناه بردن به شیوه های دوره استعمار٬ مشکلی که با امارت اسلامی دارد را، از مسیر تفاهم و گفتگو حل کند و امارت اسلامی آماده چنین یک کاری است. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا