اخبارجهان

در هر چهار ثانیه یک نفر در جهان از گرسنگی می‌ میرد

 

کابل، ۳۰ سنبله، باختر

بیشتر از ۲۰۰ سازمان اجتماعی در جهان، در نامه یی خطاب به رهبران جهان خواستار دست زدن به یک اقدام بین المللی قاطع با هدف پایان دادن به بحران گرسنگی در جهان شدند.

آژانس باختر به نقل از آژانس خبری فارس، بیش از ۲۰۰ سازمان اجتماعی در یک نامه سرگشاده خطاب به رهبران جهان هشدار دادند، طبق تحقیقات انجام شده در هر چهار ثانیه یک نفر در جهان از گرسنگی می‌ میرد و خواستار اقدام بین‌ المللی قاطع برای پایان دادن به بحران گرسنگی در حال تشدید در جهان شدند.

به نوشته سایت خبری الجزیره، ۲۳۸ سازمان اجتماعی متعلق به ۷۵ کشور از جمله سازمان‌ های آکسفام، کودکان را نجات دهید و سازمان طرح بین‌ الملل در این نامه سرگشاده که خطاب به رهبران شرکت کرده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک فرستاده و با ابراز ناراحتی از افزایش فزاینده گرسنگی در جهان پرداختند.

آنها در این نامه نوشتند، میزان سرسام ‌آور ۳۴۵ میلیون نفر هم اکنون گرسنگی شدید را تجربه می‌ کنند، رقمی که از سال ۲۰۱۹ تا کنون دو برابر شده است.

آنها تاکید کردند، به رغم وعده رهبران جهان مبنی بر عدم اجازه به وقوع دوباره گرسنگی در قرن بیست‌ ویکم، گرسنگی بار دیگر تبدیل به یک پدیده قریب‌ الوقوع در سومالی شده است. در سراسر جهان ۵۰ میلیون نفر در ۴۵ کشور در آستانه قحطی قرار گرفته ‌اند.

این سازمان‌ ها با اشاره به اینکه بر طبق برآوردها هر روز ۱۹۷۰۰ تن در جهان در اثر گرسنگی جان خود را از دست می ‌دهند، تاکید کردند، این به معنی این است که هر چهار ثانیه یک نفر در جهان از گرسنگی می ‌میرد.

بر اساس اعلام این سازمان‌ ها، بحران جهانی گرسنگی ناشی از بی‌عدالتی اجتماعی، نابرابری جنسیتی، درگیری، تغییرات اقلیمی، و شوک‌ های اقتصادی و همین طور تأثیرات ادامه ‌دار ویروس کرونا و جنگ در اوکراین به وجود آمده است.

سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا