سیاستاخباراقتصادTOPتبصره و مرور بر مطبوعات

در واگذاری قرارداد‌های معادن، به شرکت‌های داخلی اولویت داده می‌شود

 

تبصره

کابل، ۴ میزان، باختر

معادن براي دورنمايي اقتصادي کشور اهميت فوق العاده دارد اگر روند استخراج و بهره گیری ازآن درست مدیریت شود، افغانستان صاحب یک اقتصاد قوی خواهد بود.

مبصر آژانس باختر مینگارد؛ معادن و ذخاير زير زميني اساس و پایه های اقتصادی هر کشور را تشکیل میدهد و در رشد و خودکفايي اقتصادي نقش حياتي دارد، معادن یکی از نعمت های سترگ الهی است که برای رفاه بشریت ارزانی شده است، افغانستان کشور و جغرافیای است که  از این نعمت الهی بی نصیب نیست واز نگاه داشتن معادن و ذخایر با کیفیت و عالی، هویت معتبری در میان ملل جهان دارد.

با وجود آن که افغانستان معادن سرشارطبیعی دارد کشور فقیری است یعنی مردم آن با شکم گرسنه بالای گنج خوابیده اند.

معادن مولفه اول  برای رسیدن به خود کفایی اقتصادی است مگر افغانستان در طول سال ها سال، به دلایل زیاد یا به دلیل بی کفایتی نظام ها، یا هم به دلایل جنگ و اختلافات ذات البینی و یا هم به دلیل طمع و حرص بیرونی ها نتوانسته است که از این داشته های خود استفاده کند، با آن که خود گنجینۀ از داشته های زیر زمینی دارد، همیشه محتاج به کمک های بیرونی باقی مانده است، در حالی که براي رسيدن به خودکفايي اقتصادي، نياز است که به اهميت منابع طبيعي و معادن در دورنمايي اقتصادي کشور توجه جدي شود.

افغانستان با وجود داشته های بزرگ مادی، نمي تواند همیشه وابسته به کمک های بیرونی باشد، برای شگوفایی اقتصادی طرح و برنامه داشته باشد و اولین گام در این راستا، استفاده از منابع طبیعی است و باید به بخش معادن و منابع طبيعي اولويت داده شود.

نظام جدید در افغانستان رسیدگی و استخراج معادن را به شیوه درست، معیاری و فنی در دستور کار قرار داده است، در کنار آن تلاش میشود که بیشتر شرکت های داخلی در این روند دخیل شوند، این کار در کنار آن که اشتغال زایی را در پی دارد،رشد عواید ملی را بیشتر میکند و افغانستان را به گونه تدریجی متکی به یک اقتصاد پویا و در حال رشد قرار خواهد داد.

در گذشته معادن و منابع طبيعي کشور به صورت درست مديريت نشده است و از آن بهره لازم گرفته نشده است. استخراج غيرقانوني و قاچاق معادن يکي از موضوعاتي بحث برانگيز بوده است، اما نظام جدید در پی آن  است که مانع استخراج غيرقانوني و قاچاق معادن کشور شود ودست استفاده جویان و تاراج کننده گان را از معادن افغانستان کوتاه کند. از دید دولتمردان افغان، آوردن شفافيت در بخش معادن يکي از نيازهاي جدي است. مديريت درست و سالم معادن براي دورنماي اقتصادي کشور اهميت فوق العاده دارد .

شهاب‌الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم امارت اسلامی می‌گوید« در واگذاری قرارداد‌های معادن به شرکت‌های داخلی اولویت داده می‌شود.» همچنان با جلب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش استخراج معادن، زمینه کار برای شهروندان کشور نیز فراهم خواهد شد، او متعهد است که کار قرارداد و استخراج معادن شفاف خواهدبود و اجازه فساد و استفاده ناجایز در آن وجود نخواهد داشت.

مشکلی که با شرکت های خارجی در امر استخراج معادن وجود دارد این است که این شرکت ها بیشتر بر پروسس عناصر استخراج شده در بیرون از افغانستان تاکید داشته اند در حالی که وزارت معادن تاکید بر این دارد که  منبعد روند پروسس عناصر استخراج شده  در داخل کشور انجام شود.

استخراج مديريت شده و هدفمند معادن مي تواند افغانستان را از ناهنجاری کنونی اقتصادی رهایی بخشد و با اشتغال زایی و رشد در آمد ملی، رفاه همگانی را برای مردم زجر دیده افغانستان در پی داشته باشد، امری که امارت اسلامی به آن متعهد است . تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا