اخبارجهان

دولت جدید انگلستان برای حل مشکلات اقتصادی به چالش جدی رو برو شده است

 

کابل، ۷ میزان، باختر

عملکرد و طرح های جنجال برانگیز صدر اعظم انگلستان، این کشور را در آشفتگی فرو برده و اقدامات دولت جدید این کشور برای حل مشکلات اقتصادی را به مشکل رو به رو ساخته است.

آژانس باختر به نقل از شبکه خبری ان ‌بی ‌سی، لیز تراس صدر اعظم انگلستان پیشنهاد کاهش مالیات را ارائه کرده، اما این اقدام موجب شوک در بازارهای مالی و سقوط شدید پوند شده و آینده سیاسی لیز تراس را در تردید قرار داده است.

بر اساس این گزارش، انگلستان که قبلاً با فهرستی از چالش‌ ها روبرو بوده، اما راه حل پیشنهادی لیز تراس نیز اقتصاد این کشور را به سمت هرج و مرج سوق داده و عواقب طولانی مدت بسیاری از انگلیسی‌ ها را تهدید می‌ کند.

طرح ۴۸ میلیارد دالری دولت محافظه‌ کار لیز تراس برای کاهش مالیات به‌ ویژه برای پردرآمد ترین افراد کشور شوک شدیدی را در بازارهای مالی ایجاد کرده، که باعث سقوط شدید پوند شده و آینده سیاسی تراس را در معرض شک و تردید قرار داده است.

این در حالی است که صندوق بین ‌المللی پول نیز از دولت انگلستان خواسته است طرحی را که ممکن است به تورم فزاینده و نابرابری اقتصادی دامن می‌ زند، بازنگری کند.

بانک مرکزی انگلستان روز چهارشنبه مداخله اضطراری خود را انجام داد و اعلام کرد که در تلاش برای بازگرداندن ثبات است. استارمر رهبر حزب کارگر نیز از دولت خواست تا با فراخواندن پارلمان که در تعطیلات است به بحران موجود رسیدگی کند.

این گزارش حاکیست، نظرسنجی‌ های روزهای اخیر نشان می‌ دهد که عموم مردم انگلستان به پیشنهاد تراس توجهی نکرده‌ و اینک موقعیت او بیشتر تضعیف شده است. ربکا مک ‌دونالد اقتصاد دان ارشد انگلیسی در موسسه جوزف راونتری گفت، میلیون‌ ها نفر در سراسرانگلستان زمستان بسیار دشواری را از لحاظ مالی سپری خواهند کرد.

سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا