سیاستاخبار

دیدار رئیس نمایندگی ارتباط خارجه هرات با مسئولین دفتر یوناما

شهرهرات 16 اسد باختر
مولوي شیر احمد عمار مهاجر رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در هرات با خانم آرزو هتاکو مسئول دفتر و خانم اولیویا نیاکورنجی مسئول حقوق بشر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در هرات ، دیدارکرد.
در این دیدار عمار گفت”با روی کار آمدن امارت اسلامی افغانستان، حقوق اولیه و اساسی مردم در سطح هرات و ولسوالی های مربوطه تامین گردیده، از توقیف های خودسرانه، شکنجه های غیر قانونی کاملاً جلوگیری گردیده است. حقوق اساسی زنان و دختران و عزت انها تامین شده است، دروازه های پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالي و نیمه عالي‌ به روی دختران باز گردیده است، در اداراتی که حضور خانم ها ضروری است بخصوص در عرصه صحت، معارف، تحصلات عالي‌، و سایر ادارات، خانم ها حضور فعال و وظیفه اجراء می نمایند همچنان در عرصه تجارت و حرفه حضور زنان چشم گیراست، امارت اسلامي تلاش می کند تا زمینه کار بیشتر و مصئون برای زنان فراهم کند.
عمار افزود که بعد از اعلان عفو عمومی از جانب امارت اسلامی افغانستان، هیچ یک از مقامات نظامی و ملکی دولت سابق در هرات بازداشت و یا به قتل نرسیده اند، حتی کسانی که بالفعل در جنگ دستگیر شده اند دوباره رها شدند. اگر مواردی هم از قتل و ترور در ولایت هرات اتفاق افتاده ناشی از خصومت های شخصی بوده و امارت اسلامی در آن دخالتی ندارد وبه آن رسیدگي قانوني میکند، موصوف در ادامه افزود که ما امیدواریم قضاوت ها و گزارش های یوناما مبنی بر حقایق و واقعیت ها باشد نه از زبان مخالفین نظام.
عمار در مورد عملکرد اداره امر بالمعروف و نهی از منکر گفت اداره مذکور هیچ گونه فشار و محدودیت های اضافی بالای مردم وضع نکرده و صرفاً احکام و دستورات شرعی را به مردم توصیه نموده اند و هیچ اجباری بر مردم تحمیل نگردیده است.
راجع به امنیت موسسات ملل متحد، انجو ها و قونسلگری های خارجی در هرات ریس نمایندگي وزارت خارجه گفت از لحاظ امنیتي هیچ جای نگراني نیست ما حفظ امنیت اتباع خارجي و داخلي را کاملا تضمین می کنیم .
در اخیر ملاقات کتاب (خاطرات جهادی) اثری از مولوی حیات الله مهاجر که در آن از تخطی ها و نقض حقوق بشر از جانب نیروی های امریکایی و متحدین داخلي و خارجي این نیرو ها در افغانستان ذکر گردیده به مسئولین دفتر یوناما و حقوق بشر از سوی رحمت الله فیضان معاون نمایندگی وزارت خارجه تحفه داده شد و بر تداوم همکاری ها و همآهنگی ها بین ادارات دولتی و موسسات سازمان ملل متحد تاکید شد.ختم/ابوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا