اخباراقتصادTOP

دیدار وزیرمالیه ازکانال آبی زراعتی قوش تیپه در بلخ

مزارشریف ۱۸قوس باختر
وزیر مالیه امارت اسلامی افغانستان از کانال آبی زراعتی قوش تیپه دیدار کرد.
به گزارش آژانس باختر،در این پروژه سه هزارودوصدوپنجاه ماشنیری و پنج هزارو پنج صد نفر مصروف کار اند.‌همچنان در ین کانال یک صدونوزده شرکت پیمان کار در یکصدوچهارده نقطه مصروف کار اند.”
مولوی هدایت الله بدری وزیر مالیه کشور در معیت الحاج مولوی محمد داوود مزمل والی بلخ، عبدالرحمن عطاش رییس عمومی اجرائیوی شرکت انکشاف ملی و دیگر مسوولین و تیم تخنیکی شرکت انکشاف ملی جهت بازدید از چگونگی و فیصدی پیشرفت کار از کانال آب زراعتی قوش تیپه بازدید به عمل آوردند.
مولوی هدایت الله بدری وزیر مالیه ، نقش کانال آبی زراعتی قوش تیپه را در رشد اقتصاد کشور مهم و ارزنده خوانده و اظهار داشت احداث این کانال یکی پلان های مهم امارت اسلامی بوده و اعمار این کانال از بودجه داخلی کشور تمویل و به کمک مردم افغانستان تکمیل و قبل از معیاد تعیین شده به بهره برداری سپرده خواهد شد.
اوهمچنان گفت :زندگی اکثر مردم افغانستان بر زراعت استوار است و با تکمیل شدن این کانال مشکلات زراعتی و اقتصادی بخش اعظم کشور رفع خواهد شد.
به گفته بدری ،اعمار این کانال سبب از بین رفتن فقر، افزایش رفاه برای شهروندان و سرسبزی کشور می شود و بدون شک این کانال آب باعث توسعه زراعت و حرکت به سوی مصونیت غذایی و خودکفایی کشور در تولیدات زراعتی خواهد شد.
انجنیر فرید عظیم مسوول تخنیکی پروژه کانال بزرگ قوش تیپه، از چگونگی کار اعماراین کانال معلومات ارایه نموده و بیان داشت: این پروژه یکی از طرح های ملی کشور است که عملا کارش ۷ ماه قبل شروع شده و ۳۳ فیصد کار فزیکی فاز اول تکمیل و مطابق پلان از قبل تعیین شده این پروژه به پیش می‌رود.
او اضافه کرد با تطبیق این پروژه یک تحول کیفی و بنیادی در سکتور زراعت کشور پیش خواهد آمد و افغانستان به یک کشور خودکفا در بخش زراعت و مالداری تبدیل خواهد شد.
عظیم علاوه کرد که این کانال ظرفیت ۶۵۰ متر مکعب آب را دارد و بالاتر از ۷۰۰ هزار هکتار زمین را در سه ولایت شمالی تحت پوشش آبیاری قرار می‌دهد.
همچنان مولوي محمد داوود مزمل والی بلخ احداث این کانال را در رشد و خودکفایی در بخش زراعت و مالداری مهم عنوان کرده و از تامین امنیت این کانال نوید داد و از هماهنگی های لازم برای به ثمر رسانیدن این کانال اطمینان داد.
این کانال به طول ۲۸۵ کیلومتر از ولسوالی کلدار بلخ آغاز الی ولسوالی اندخوی فاریاب ادامه دارد و عرض آن ۱۵۲ متر، عرض کف کانال ۱۰۰ متر، عمق کانال ۶٫۵ متر است.
در این پروژه ۳۲۵۰ ماشنیری و ۵۵۰۰ نفر مصروف کار است ؛درین کانال ۱۱۹ شرکت پیمان کار قراردادی که از ۱۱۴ نقطه مصروف کاراست.
پروژه کانال آبی‌ قوش تیپه در ۲۷ ماه شعبان ۱۴۴۳ هجری قمری توسط معاون اقتصادی ریاست الوزراء ملا برادر آخند و دیگر مسوولین بلند پایه امارت اسلامی افغانستان رسما افتتاح گردید که از جمله بزرگ‌ترین کانال آبی افغانستان به شمار می‌رود.ختم/باختر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا