اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

دیدبان کمک‌های بریتانیا:کمک‌های ما دربیست سال گذشته منجربه فساد در افغانستان شد

 

کابل  ۵   قوس  باختر

دیدبان کمک‌های انگلیس، اعلام کرد کمک‌های این کشور به افغانستان در ۲۰ سال گذشته سبب ایجاد فساد و نقض حقوق بشر شده است.

کمیسیون مستقل تأثیر کمک‌های انگلیس اعلام کرد پول‌هایی که این کشور پیش از سقوط کابل به دست نیروهای امارت اسلامی،  به افغانستان می‌فرستاد، به فساد و نقض حقوق بشر دامن زده است.

بر اساس گزارش این نهاد انگلیسی، لندن طی 20 سال گذشته 3.5 میلیارد پوند به عنوان کمک به افغانستان، اختصاص داد، اما این کمک‌ها در «فساد و فعالیت های پراز هنجار نیروهای امنیتی رژیم گذشته ،از جمله اخاذی، بازداشت خودسرانه، شکنجه، و قتل‌های غیرقانونی» نقش داشته و نتوانسته است، به هدف اولیه خود، یعنی ایجاد ثبات در دولت این کشور دست یابد.

گزارش افزود، کمک‌های انگلیس برای دستیابی به اهداف بیش از حد کوتاه مدت آمریکا ، هزینه شده است و مقامات انگلیسی تأثیر و نقش اندکی بر راهبرد آمریکا در افغانستان داشتند.

به گزارش «گاردین»، در این ارزیابی آمده است: انگلیس که نمی‌خواست، رویکرد آمریکا را به چالش بکشد، علناً به روایت آمریکا مبنی بر موفقیت قریب‌الوقوع در افغانستان، متعهد شده بود.

باید گفت که بریتانیا، بعد از امریکا، دومین کشوری بود که بیشترین نظامی در افغانستان داشت و دومین کشوری بود که هزینه مالی  حضور نیروهای خارجی در افغانستان را پرداخت می کرد.  تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا