اخبارامنیتفرهنگ

رئیس اطلاعات وفرهنگ بدخشان: نود درصد جرایم جنایی در بدخشان کاهش یافته است

فیض آباد، 28 سنبله، باختر
مسئولان امنیتی در بدخشان می گویند که در بیش از یکسال حاکمیت امارت اسلامی در بدخشان نود درصد جرایم جنایی در آن ولایت کاهش یافته است.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر؛ مسئولان امنیتی در بدخشان می گویند: به اساس آمار مدیریت مبارزه با جرائم جنایی قومندانی امنیۀ بدخشان، ۷۴ تن را در پیوند به جرایم جنایی شامل: قتل، چاقوزنی، حمل سلاح و سرقت های مسلحانه ، در چندین عملیات جداگانه از مرکز و ولسوالی های بدخشان بازداشت کرده اند.
به گفتۀ منبع، بازداشت شده گان به جرم خود اعتراف کردند و دوسیه های آنان غرض پیگیری بیشتر قضایا به نهاد های عدلی و قضایی ارسال شده است.
ویس الله باشندۀ شهر جدید فیض آباد مرکز بدخشان می گوید که در سالهای قبل اختطاف، سرقت های مسلحانه، زورگویی، باج گیری وقتل ناموسی و غیر ناموسی به اوج خود رسیده بود که مردم و کسبه کاران نمی توانستند بعد از شش شام با خیال راحت از محل کار به خانه های شان بروند.
وی گفت که در شب های عروسی افراد مسلح غیر مسئول دست به بی بند و باری می زدند وبا فیر های هوایی امنیت شهر را مختل می کردند، اما در بیش از یکسال ماشاهد هیچ نوع زور گویی و باج گیری نبوده ایم و بد امنی ها نیزکاهش یافته است.
محمد عارف که رانندۀ تاکسی شهری ست می گوید که ولسوالی بهارک همه روزه شاهدجنگ و در گیری میان چندین قوماندان محلی آن وقت بود.
او می گوید در تابستان ۱۳۹۹ در اثر درگیری بر سر جمع آوری عشر و زکات از دهقانان میان دو باند، ۲۶ تن کشته و زخمی شدند و این گونه جنایات در بیشتر ولسوالی های بدخشان جریان داشت.
در همین حال معزالدین احمدی رئیس اطلاعات وفرهنگ بدخشان از کاهش ۹۰ در صدی جرایم جنایی در آن ولایت خبر داد وگفت که از اثر سعی و تلاش منسوبان امنیتی قومندانی امنیۀ بدخشان، رویداد های جرایم جنایی کاهش یافته است .
به گفتۀ وی جرایم جنایی پدیدۀ است که متمدین ترین کشور های جهان هنوز در گیر آن است و امکان صفر شدن آن در جهان وجود ندارد، اما کاهش بی سابقۀ در تاریخ ۵۰ سال اخیر کشور داشته است.
خبرنگار احسان الله براتی – ادیتور حمیدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا