اخبارجهان

رهبران کشورهای گروه 20: جنگ روسیه و اوکراین اقتصاد جهانی را تضعیف می‌کند

کابل ۲۵ عقرب باختر
رهبران کشورهای گروه 20 ، در اندونزیا در پایان نشست دو روزه شان ، در بیانیه‌ یی اعلام کردند که جنگ روسیه و اوکراین، اقتصاد جهانی را تضعیف می‌کند.
در بیانیه پایانی اجلاس رهبران کشورهای گروه 20 با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین آمده است: “اکثریت کشورهای عضو قاطعانه جنگ در اوکراین را محکوم می‌کنند”.
سران جی 20 تاکید کردند که جنگ روسیه و اوکراین اقتصاد جهانی را تضعیف و مختل می‌کند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: “استفاده از سلاح هسته‌ای و یا تهدید به استفاده از آن، اقدامی غیر قابل قبول است؛ به خاطر صلح و ثبات باید به قوانین بین‌المللی پایبند بود و این پایبندی شامل دفاع از تمام اهداف و اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد، رعایت قوانین بین‌المللی مربوط به اقدامات بشردوستانه و حقوق بشری، از جمله حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت‌ها ،در درگیری‌های مسلحانه است”.
سران جی 20 همچنین تاکید کردند: “حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، تلاش برای حل بحران‌ها با دیپلماسی و گفت‌وگو، حیاتی و ضروری است و دوران کنونی نباید دوران جنگ باشد”.
حاضران در اجلاس اندونزی ،همچنین از توافقنامه صادرات غلات از طریق دریای سیاه که با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل متحد امضا شد، استقبال و بر اهمیت ادامه کار بر روی این توافقنامه و اجرای مفاد آن توسط همه طرف ها، تاکید کردند.
در بخش دیگری از بیانیه پایانی این نشست آمده است: کشورهای عضو گروه 20 به تلاش‌های خود ، برای محدود کردن افزایش دما به بیش از 1.5 درجه سانتیگراد ،ادامه می‌دهند.
اجلاس سران گروه 20 ، در روزهای 15 و 16 نوامبر در جزیره بالی اندونزیا، برگزار شد و در حاشیه آن نیز ، دیدارهای دوجانبه میان روسای بسیاری از کشورها شکل گرفت. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا