اخبارجهان

رهبر تحریک طالبان پاکستان؛ در افغانستان پایگاه نداریم

 

کابل ۲۸  قوس  باختر

رهبر تحریک طالبان پاکستان در مصاحبه‌ای به سی‌ان‌ان گفته است که این گروه از داخل خاک پاکستان علیه دولت این کشور می‌جنگد و با روحیه و سلاحی که درداخل پاکستان موجود است، می‌توانند چندین دهه به جنگ ادامه دهند.

این گفته ها، عکس گفته های مقام های پاکستانی است که مدعی اند تحریک طالبان آن کشور، در افغانستان پایگاه  دارند و نیروهای پاکستانی را هدف قرار می دهند.

مقام های پاکستان، تا اندازه یی این ادعا شان را رنگ و بو دادند که آن را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کردند، مگر گفته های نور ولی محسود رهبر طالبان پاکستان می رساند که مقام های پاکستانی ادعا های میان تهی داشته اند.

نور ولی محسود تاکید کرده است که گروهش به کمک امارت اسلامی  افغانستان نیاز ندارد.

خبرنگار سی‌ان‌ان، به تازگی در مصاحبه‌ یی از محسود پرسیده است که آیا طالبان افغانستان همانطور که او در بهار پارسال توقع داشت، به این گروه کمک می‌رساند؟

رهبر تحریک طالبان در پاسخ گفت “ما از داخل خاک پاکستان با دولت می‌جنگیم. ما این توانایی را داریم تا با استفاده از خاک پاکستان و با روحیه آزادی‌بخش و سلاحی که در این کشور موجود است، برای چندین دهه به جنگ ادامه دهیم.”

خبرنگار این شبکه تلویزیونی، از نور ولی محسود پرسیده است آیا او تلاش می‌کند روابط گروهش با امارت اسلامی در افغانستان را پنهان نگه دارد، رهبر تحریک طالبان پاکستان گفته است که گروهش به کمک امارت اسلامی افغانستان نیاز ندارد و وقتی که چنین نیازی وجود ندارد، چرا باید پنهان‌کاری کند.

این در حالی است که امارت اسلامی در افغانستان، میزبان چند دور مذاکرات میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان آن کشور بود  و از برکت همین میزبانی، آتش بس دوامدار میان آنان برقرار شد که در نهایت با آغاز عملیات تهاجمی نظامیان پاکستانی،  شکست. تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا