اخبارجهان

روسیه: ایران در پی ساخت سلاح هسته ای نیست

 

کابل ۹ قوس باختر

معاون عدم اشاعه و کنترول تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه گفته است که هیچ شواهدی وجود ندارد که تهران قصد دارد تا دست به ساخت سلاح هسته ای بزند.

به گزارش آژانس باختر به نقل از سایت خبری ایرنا، ولادیمیر یِرماکوف به اسپوتنیک  گفته است: ایران عضو وظیفه شناس پیمان عدم اشاعه بوده و هست. انعقاد برجام در سال ۲۰۱۵ کمک کرد تا تمامی پرسش های آن زمان (آژانس) از تهران به صورت قطعی و نهایی رفع شود.

این دیپلمات ارشد روسی افزوده است، برنامه هسته ای ایران به مدت چند سال بیشترین تائید را در میان اعضای آژانس دریافت کرد و هیچ انحرافی از تعهداتش شناسایی نشد. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد تهران قصد دارد در عضویت خود در ان پی تی، تجدید نظر کرده و ساخت سلاح انفجاری هسته ای را آغاز کند.

یرماکوف در این مصاحبه به همکاری های استراتیزی روسیه و آمریکا نیز اشاره کرد و گفت و گوی طرفین در مورد ثبات استراتيژی در صورتی ممکن است که واشنگتن از خطوط قرمز امنیتی مسکو عبور نکند.

وی گفت: ما هرگز گفت و گو را رد نکرده ایم. آمریکا لازم است تا آماده گفت و گوی جدی بر اساس اصول حقیقتاً برابر باشد، به منافع ما احترام گذاشته و از حوزه امنیت از خطوط قرمز ما عبور نکند.فهیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا