اخبارجهان

روسیه و امریکا از عضویت دائم هند در شورای امنیت ملل متحد حمایت کردند

کابل، ۳ میزان، باختر
در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رئیس جمهور امریکا و وزیر خارجه روسیه حمایت خود را از عضویت دائمی هند در شورای امنیت اعلان کرد، هند و چند کشور دیگر، با امضای بیانیه یی خواستار اصلاح در روال کار سازمان ملل متحد شده اند که از جمله آن عضویت کشور های در حال توسعه به طور دائم است.
آژانس باختر به نقل از ایرنا، هند با اعلان اینکه شورای امنیت واقعیت ‌های جغرافیه سیاسی قرن بیست و یکم را نشان نمی‌ دهد، به همراه ۳۱ کشور دیگر خواستار اصلاحات فوری و همه جانبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای انطباق سازمان ملل با واقعیت های جهان معاصر شده است.
در همین رابطه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ یی گفت، ما دورنمای دموکراتیک‌ تر کردن شورای امنیت را از طریق نمایندگی کشورهای افریقا، آسیا و امریکای لاتین می‌ بینیم. به ‌ویژه هند و برزیل، بازیگران بین ‌المللی کلیدی هستند و باید آنها را برای عضویت در شورا، دائمی به حساب آورد.
ایالات متحده همچنین اخیراً حمایت صریح از عضویت هند را نشان داده است. جو بایدن، رئیس ‌جمهور امریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قاطعانه گفت امریکا از پیشنهاد هند حمایت می‌ کند.
تاکنون ۳۲ کشور از جمله هند خواستار اصلاحات فوری و همه جانبه در شورای امنیت سازمان ملل برای انطباق سازمان ملل با واقعیت های جهان معاصر شده اند.
امضا کنندگان این بیانیه مشترک اذعان داشتند که یک جهان به چندجانبه گرایی اصلاح شده و موثر برای ارائه راه حل هایی برای فقر، تغییرات اقلیمی، بیماری های همه گیر، امنیت غذایی جهانی، تروریسم و درگیری های بین المللی نیاز دارد.
امضاکنندگان این بیانیه شامل برازیل، دومینیکا، گرانادا، هائیتی، هند، جامائیکا، مغولستان، نیجریه، پاپوآ گینه نو، آفریقای جنوبی و وانواتو هستند.
هند که در حال حاضر یکی از اعضای غیردائم ۱۵ کشور شورای امنیت سازمان ملل است، دوره دو ساله خود را در دسامبر سال جاری و با ریاست شورا به پایان خواهد رساند.
سید مصطفی میری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا