جهان

رییس جمهور امریکا درباره قتل خاشقجی: این بدترین سرپوش‌گذاری تاریخ بود

واشنگتن – بی بی سی نیوز- 2 عقرب – باختر
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا واکنش عربستان  به قتل روزنامه نگار منتقد جمال خاشقجی را "بدترین سرپوش گذاری تاریخ" توصیف کرده است.
به گزارش آژانس باختر به نقل از شبکه خبری بی بی سی ، او افزود که هر کسی آن توطئه را ترتیب داده "در مخمصه بدی است."
به فاصله کوتاهی پس از او مایک پومپئو وزیر امورخارجه آمریکا گفت که کشورش "مسببان را مجازات خواهد کرد" و افزود که ویزای ۲۱ مظنون شناسایی شده لغو می شود.
آمریکا برای اتخاذ موضع سرسختانه تر علیه عربستان  تحت فشار بوده است.
ترامپ در قصر سفید به خبرنگاران گفت: "نقشه اولیه آنها خیلی بد بود، به بدی اجرا شد و در تاریخ سرپوش گذاری، این بدترین نمونه بود."او گفت: "به نظرم هرکسی این ایده را مطرح کرد به مخمصه بدی افتاده. و باید هم افتاده باشد."
حکومت عربستان روایات متناقضی از سرنوشت  خاشقجی که مقیم آمریکا بود و برای صفحه دیدگاه های روزنامه واشنگتن پست مینوشت ارائه کرده است.
ریاض بعد از چند هفته پافشاری بر این ادعا که او زنده است، اکنون می گوید که این شهروند ۵۹ ساله در یک عملیات خودسرانه در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه به قتل رسید.
پومپئو در یک کنفرانس خبری در وزارت امورخارجه در واشنگتن گفت که او و رئیس جمهور "از این وضعیت راضی نیستند."
او گفت: "نباید شکی وجود داشته باشد که ایالات متحده این عمل بی رحمانه برای خاموش کردن روزنامه نگار خاشقجی با توسل به خشونت را تحمل نمی کند."
پومپئو در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا توضیحات ولیعهد ،محمد بن سلمان از حادثه را خواهد پذیرفت گفت: "ما فقط نتایجی را که خودمان به آن رسیده ایم می پذیریم."
رجیب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیشتر در روز سه شنبه در جمع نمایندگان پارلمانی حزب حاکم گفت که قتل جمال خاشقجی چندین روز پیش از اجرا برنامه ریزی شده بود، یعنی در روز ۲۸ سپتامبر که او از کنسولگری وقت گرفت.
او گفت که ترکیه شواهدی قوی از قتل "وحشیانه"  خاشقجی در یک اقدام برنامه ریزی شده در روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان دارد.او همچنین خواستار محاکمه مظنونان در استانبول شد.
بسیاری از رهبران جهان قتل این روزنامه نگار برجسته را محکوم کرده و خواستار تحقیقات کامل شده اند.
هرچند  ترامپ بر انتقاد از مقام های عربستان افزوده اما همچنین بر اهمیت عربستان به عنوان متحد آمریکا تاکید کرده است. جینا هسپل مدیر سی آی ای برای بررسی اطلاعاتی که ترکیه به دست آورده به این کشور رفته است. فریده

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published.

دکمه بازگشت به بالا