اخباراقتصاد

زنبور دارای در بدخشان کاهش یافته است

فیض آباد،۲۰اسد ،باختر
در سال جاری به دلیل کمبود بارندگی های موسمی، خشک سالی،عدم رشد گل، بته ها و چمن زار ها در بدخشان نزدیک به ۴۰ فیصد تولیدات عسل خالص نسبت به سال پار کاهش یافته است که نگرانی زنبور داران را بر انگیخته است.
محمد عارف که بیشتر از ده سال را در پرورش زنبور عسل در بدخشان سپری نموده و همه ساله عواید خوبی از فروش عسل خالص بدست می آورد می گوید که ۳۰ صندوق زنبور عسل دارد و همه ساله آنان را پرورش میدهد و در فصول مختلف سال به مکان های سرسبزی که دارای گلهای بیشتر باشد جهت جمع آوری عسل خالص انتقال میدهد، اما در طی سالجاری با آنکه زحمات زیاد و مصارف گزاف بالای زنبورانش نموده است محصولاتی که از آن جمع آوری می نماید نه تنها مفاد برای او نداشته، بلکه به مشکل میتواند مخارجی که انجام داده است پوره نماید.
او می افزاید که در سالهای قبل از این مقدار زنبور، بیشتر از یکهزار کیلوگرام عسل خالص بدست می آورد اما حالا در حدود ۱۰۰ کیلوگرام عسل خالص جمع آوری خواهد کرد.
او علاوه می کند که محصولات وی مشتریان خاص خودش را دارد که از ولایات مختلف فرمایش می دهند.
وی از موسسات ملی، بین المللی و امارت اسلامی میخواهد در قسمت تهیه ادویه و مواد برای تغذیه زنبور، وی را همکاری نمایند.
در همین حال مسئوولان ریاست زراعت ومالداری بدخشان خشک سالی و کاهش محصولات زنبور پروری را در این ولایت تایید نموده می گوید که نظر به سروی که آنان انجام داده اند، نزدیک به ۳۰ فیصد کاهش تولیدات عسل خالص را نسبت به سال پار نشان میدهد نه بیشتر از آن.
گل داد ایوبی مدیر زنبور پروری ریاست زراعت می گوید که به تعداد ۵۹۰ نفر مصروف پرورش ۱۶۱۶۰ صندوق زنبور عسل در مرکز و ولسوالی های ان ولایت میباشند که همه ساله موسسات میشن ایست، “او، ار، دی” در ولسوالی های شهدا، بهارک، جرم ، خاش و موسسه آقاخان در ولسوالی های مرزی این ولایت نسل قفقازی زنبور عسل را خریداری و جهت ترویج و اشتغالزایی خانواده های بی بضاعت در همکاری با ریاست زراعت توزیع می نمود که به اساس سروی آنان در گذشته از فی صندوق زنبور مقدار ۳.۵ کیلو عسل خالص بدست می آمد، اما نظر به یافته های ریاست زراعت طی سال ۱۴۰۱ از فی صندوق زنبور عسل مقدار ۲.۵ کیلوگرام عسل خالص بدست آمده است که نسبت به سال پار کاهش را نشان میدهد.
او علت کاهش تولیدات عسل خالص را در بدخشان خشک سالی، عدم بارندگی،نبود گلبته ها و چمن زار ها عنوان نموده می افزاید که ریاست زراعت آنچه را در توان داشته است در پنج انجمن زنبور پروری این ولایت به زنبور پروران همکاری نموده است.
او می افزاید که برای زنبور پروران پنج انجمن زنبور پروری این ولایت ورکشاپ ها را در ولسوالی های جرم،بهارک، کشم ، خاش و شهدا آموزش داده اند و همچنان در طی سالجاری ۴۰ صندوق زنبور نسل ایتالوی را از ولسوالی های کشم خریداری و به خانواده های بی بضاعت ولسوالی شهدا توزیع نموده است .
او علاوه می نماید که در گذشته با وارد شدن عسل پاکستانی که از شیرینی باب باطعم های مختلف بدست می آمد فروشات عسل خالص را به مشکل مواجه ساخته بود اما اکنون همه مردم به آن مواد های عسل گونه آشنایی دارند، و فروش عسل خالص بدخشان علاوه در مارکیت های این ولایت ذریعه سیاحان داخلی به ولایت های بلخ و کابل بگونه تحفه ارسال میگردد.
او می افزاید عسل خالص بدخشان به اساس لابراتوار های دوسال قبل که در دوبی انجام شده است دارای کیفیت عالی دارویی بوده که در حال حاضر به کشور های ابوظبی، دوبی و عربستان سعودی صادر میگردد.
او از زنبور پروران بدخشان میخواهد که در فصول جمع آوری عسل از استفاده انتی بیوتیک ها که بخاطر امراض زنبور استفاده میشود خودداری نموده بگذارند عسل این ولایت در مارکیت های بین المللی جایگاه خود را تثبیت نماید.
صنعت زنبور پروری در بدخشان که کوهستانی و پوشیده با چمن زار ها می باشد میتواند درآمد خوبی برای باشند گان این ولایت داشته باشد. خالقیار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا