اخبارجامعه

سازمان ملل؛ به آسیب‌دیدگان زلزله درافغانستان ۱۱۰ میلیون دالر درخواست کرد

کابل، 8سرطان، باختر

 سازمان ملل ، برای کمک‌های اضطراری به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه اخیر در جنوب‌ افغانستان، ۱۱۰ میلیون دالر درخواست کرده است.

به گزارش آژانس خبری باختر،  به گفته این سازمان، ۳۶۲ هزار نفر در ولایت‌های پکتیکا و خوست آسیب دیده اند و این مبلغ برای سه ماه در نظر گرفته شده است.

این سازمان میگوید: بر اساس آمار حکومت افغانستان، حدود هزار نفر در اثر زمین‌لرزه اخیر در ولایت‌ های پکتیکا و خوست جان باخته و بیش از یک و نیم هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل تاکید کرده است که این زمین‌لرزه علاوه بر تلفات انسانی، زیر ساخت‌ها شامل خانه‌ها، مراکز صحی، مکاتب و شبکه‌های آبرسانی را نیز تخریب کرده است و هزاران نفر را متضرر کرده است.

طبق ارزیابی این سازمان، تقریباً ۱۹۰۰ خانه در سراسر ولسوالی‌های گیان و برمل ولایت پکتیکا و ولسوالی سپیری خوست تخریب شده است.

پس از وقوع زمین لرزه، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که ۲.۵ میلیون پوند برای حمایت فوری از زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند.

چین نیز مبلغ ۷.۵ میلیون دالر کمک‌های اضطراری بشردوستانه را برای آسیب دیدگان زلزله در ولایت‌های پکتيکا وخوست فراهم می‌کند.

همچنان سخنگوی امارت اسلامی  دیروز گفت که دو طیارهٔ کشور چین حامل کمک‌های بشردوستانه این کشور به آسیب دیدگان زلزله اخیر افغانستان، به کابل رسیده است.

اتحادیه اروپا نیز قبلا اعلام کرده بود که یک میلیون یورو به زلزله‌زدگان افغانستان کمک می‌کند.

وزارت خارجه کوریای جنوبی اعلام کرده است که یک میلیون دالر کمک بشردوستانه به قربانیان زلزله در افغانستان ارائه می‌کند.

امریکا هم تعهد کمک پنجاه و پنج میلیون دالری را به آسیب دیدگان این سانحه طبیعی کرده است.

همچنان کشور های دیگرمانند ایران، پاکستان، هند نیز کمک‌های اضطراری به آسیب دیدگان زمین‌لرزه افغانستان ارسال کرده‌ اند.رخشانه علوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا