سیاستاخبارجامعه

سازمان ملل: انکشاف دهات وایجاد شغل برای دهاقین افغان در دستور کار ماست

کابل ،30 اسد، باختر
یک مقام ارشد ملل متحد می گوید که این سازمان، انکشاف دهات در افغانستان را در دستور کار خود قرار خواهد داد، تا از وخامت وضعیت بشری در این کشور جلوگیری کند.
آژانس خبری باختر به نقل از خبرنامهٔ این سازمان خبر می دهد :وضعیت بشری در افغانستان بدتر شده، بحران اقتصادی افزایش یافته است و ۹۷ درصد مردم این کشور، زیر خط فقر زندگی می کنند.
رامز الکبروف، معاون نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده امور بشری این سازمان در افغانستان می گوید که ماموریت بشری سازمان ملل متحد در افغانستان، بیشتر روی انکشاف دهات و ایجاد شغل برای دهاقین در رسیدگی به بحران های بشری و اقتصادی متمرکز خواهد بود.
او همچنان گفته است:افغانستان یک کشور فقیر، روستایی و با سطح انکشاف پایین است. چیزیکه ما باید به آن رو آوریم برنامه هایی است که بیشتر روی انکشاف دهات و ایجاد شغل در بخش روستایی تمرکز دارد. بازگردانیدن دهاقین افغان به کار، پیوند دادن آنان با بازار و تحریک رشد اقتصادی از پایین به بالاست.”
سازمان ملل میگوید که بحران اقتصادی در افغانسنان افزایش یافته است و ۹۷ درصد مردم افغانستان، زیر خط فقر بین المللی تعیین شده توسط بانک جهانی، زندگی میکنند، به این معنی که عاید روزانه افغانان به طور متوسط یک دالر و ۹۰ سنت است.
رامز الکبروف با ابراز نگرانی در مورد وضعیت بشری در افغانستان گفته است؛ سرنوشت همۀ نسل های افغان ها در معرض خطر قرار دارد و نمی شود که دست همۀ نسل های افغان ها را از دسترسی به توسعه قطع کرد.
الکبروف همچنان گفته است که تغییرات اقلیمی، بر مشکلات افغانستان افزوده و می تواند برای نسل آیندۀ افغانان وضعیت خیلی دشوار را ایجاد کند.رخشانه علوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا