سیاستاخبارTOP

سازمان ملل روی واگذاری کرسی افغانستان بحث خواهد کرد

 

کابل، ۴ میزان،  باختر

سازمان ملل به زودی روی واگذاری کرسی  افغانستان در آن سازمان تصمیم خواهد گرفت، امارت اسلامی در این خصوص در خواست مجدد داده است.

استفان دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل گفته است: در پی درخواست مجدد دولت سرپرست افغانستان برای احراز کرسی آن کشور در این سازمان،کشورهای عضو در این مورد تصمیم می‌گیرند.

وی درباره واگذاری کرسی افغانستان به دولت سرپرست در افغانستان  تصریح کرده است کشورهای عضو سازمان ملل درباره آن تصمیم می‌گیرند که کرسی افغانستان به چه کسی تحویل داده شود.

در حال حاضر نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد از سوی نصیر احمد فایق اداره میشود، وی در زمان جمهوریت به صفت معاون نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل گماشته شده بود.

امارت اسلامی پس از تسلط دو باره بر افغانستان، سال پار با ارسال نامه‌ یی به سازمان ملل، سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه را به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده بود مگرکمیته اعتبارنامه‌های آن سازمان در این موردبه  توافق نه رسیدند و نمایندگی  افغانستان در سازمان ملل همچنان از سوی نصیر احمد فایق اداره شد.

سخنگوی سرمنشی سازمان ملل در مورد تعامل این سازمان با امارت اسلامی گفته است این سازمان با حکومت حاکم در افغانستان کار می‌کند چرا که آنان قدرت حاکم در افغانستان اند.

دوجاریک همچنین تاکید داشته است که سرمنشی سازمان ملل افغانستان را نادیده نمی‌گیرد و تلاش می‌کند به کمک‌های بشردوستانه در این کشور ادامه دهد مگر با آنهم او گفته است که تلاش های سرمنشی به تنهایی کافی نیست دیگر اعضا هم باید سهم گیرند و تصمیم گیر باشند.

باید گفت که سرپرست فعلی کرسی افغانستان در سازمان ملل برای دومین سال نتوانست که از موقف افغانستان در مجمع عمومی آن سازمان سخنرانی کند.

هفته گذشته امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه در واکنش به گفته های نمایندگان شماری از کشور ها که افغانستان مکان هراس افگنان خوانده بودند گفت که باید کرسی افغانستان به امارت اسلامی سپرده شود تا افغانان دیدگاه و نظر شان را در نشست های جهانی بیان کنند. تحلیل سیاسی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا